کدخبر: ۱۳۱۶۹۳ لینک کوتاه

موسسه مارکیت اعلام کرد

ترکش حملات پاریس بر اقتصاد فرانسه

حملات تروریستی در پاریس که منجر به کشته شدن ۱۳۰ تن و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر دیگر شد، در حساس‌ترین زمان به اقتصاد فرانسه آسیب رساند.

به‌گزارش اقتصادنیوز، پاریس درست در زمانی دستخوش حملات تروریستی شد که اقتصاد حوزه یورو با سرعتی بیش از 4.5 سال گذشته در حال رشد است.

به‌گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، موسسه اطلاعات مالی «مارکیت»، با نگاهی گذرا به شرایط کسب و کار پاریس در ماه نوامبر گزارش داد: بنابر اعلام ارائه‌کنندگان خدمات در پاریس، حملات تروریستی 13 نوامبر، بر فعالیت‌های آنها تاثیر منفی داشته که بخشی از آن به علت افت شاخص مدیران خرید (PMI) در فرانسه است. این شاخص از معیارهای اصلی سنجش فعالیت‌های اقتصادی محسوب می‌شود. بنابر اعلام مارکیت، شاخص PMI در ماه نوامبر به پایین‌ترین سطح سه ماه اخیر خود رسیده و از 52.6 در ماه قبل به 51.3 افت کرد.

افت شاخص PMI، اقتصاد فرانسه را به سطح 50 نزدیکتر کرد که این سطح مرز میان رکود و رونق اقتصادی محسوب می‌شود. اگرچه با ارزیابی‌های جدید، همین آمار هم در معرض کاهش بیشتر است و انتشار آمارهای رسمی در اوایل ماه دسامبر، وضعیت را مشخص خواهد کرد.

کندی رشد اقتصادی فرانسه کاملا در تضاد با 19 کشور دیگر حوزه یورو اتفاق می‌افتد چراکه طبق اعلام موسسه مارکیت، این کشورها با بیشترین سرعت از زمان سال 2011 تاکنون درحال رشد هستند. بنابر اعلام مارکیت، شاخص PMI حوزه یورو در ماه نوامبر به 54.4 افزایش یافته درحالی که این شاخص در ماه قبل‌تر، 53.9 بوده است.