کدخبر: ۱۳۳۶۰۶ لینک کوتاه

رشد شاخص اعتماد مصرف‌کننده اروپا در ماه دسامبر

شانسی برای بهبود اقتصاد یورو در سال ۲۰۱۶

آمارهای اقتصادی از حوزه یورو نشان می‌دهد که شاخص اعتماد مصرف‌کننده در این حوزه پولی مطابق با انتظارات در ماه دسامبر افزایش یافته است.

به‌گزارش اقتصادنیوز، اتحادیه اروپا اعلام کرد: برآوردهای جدید نشان می‌دهد اعتماد مصرف‌کننده در 19 کشور دارنده پول مشترک یورو، به منفی 5.7 افزایش یافته که این رشد مطابق با رشد مورد انتظار منفی 5.85 درصدی است که اکثریت قریب به اتفاق 24 اقتصاددان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند.

به‌گزارش خبرگزاری رویترز، شاخص گرایش مصرف‌کننده در مجموع در اتحادیه اروپا در مقایسه با ماه نوامبر با 0.7 افزایش به منفی 3.7 درصد رسیده‌است.

انتظار شتاب بهبود اقتصادی حوزه یورو در سال 2016
«ینس ویدمن»، از سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا می‌گوید: احتمالا در سال 2016 میلادی، رفته‌رفته شاهد بهبود اقتصادی در حوزه یورو خواهیم بود اما سرعت و شدت این بهبود به اندازه‌ای نیست که بتواند از میزان بیکاری در حوزه یورو بکاهد.

به‌گزارش خبرگزاری رویترز، ویدمن که همچنین ریاست «بوندس بانک» آلمان را نیز برعهده دارد، در شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی اروپا صاحب یک کرسی است. او اضافه کرد: کشورهای عوض حوزه یورو باید با توجه به سطح بالای بدهی‌ها، بودجه خود را بیش از پیش ادغام کنند. ویدمن در عین حال هشدار داد بسیاری از کشورهای عضو یورو در انجام این مهم ناتوان بوده‌اند.

ویدمن در پایان گفت: با توجه به نرخ بهره پایین و فراگیر شدن بدهی‌های دولت‌ها، آزمون جدی برای بودجه دولت‌ها زمانی فرا می‌رسد که نرخ‌های بهره دوباره افزایش یابد.