کدخبر: ۱۳۷۳۱۴ لینک کوتاه

سقوط شاخص بورس اروپا به پایین‌ترین سطح یک‌سال و نیم اخیر

 در پی نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد چشم‌انداز رشد جهانی، بازارهای سهام اروپایی به پایین‌ترین سطح خود از اکتبر ۲۰۱۴ رسیدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، شاخص استاکس 600 اروپا با افتی 2.4 درصدی در جریان معاملات امروز به 317.96 واحد رسید و ششمین روز افت متوالی خود را به ثبت رساند تا طولانی‌ترین روند نزولی خود را از ژوئن تجربه کند. ارزش معاملات امروز 19 درصد کمتر از میزان اوج خود در آوریل 2015 بوده است. شاخص استاکس اروپا نشان می‌دهد که این شاخص در سال جاری در حدود 13 درصد افت داشته است. شاخص سنتیکس سرمایه‌گذاران نیز امروز به پایین‌ترین سطح خود در یک سال اخیر رسید.

فرانسوا ساواری، رئیس سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری پرایم‌پارتنرز مستقر در ژنو اعلام کرد: «سرمایه‌گذاران نمی‌توانند از فکر اقتصاد جهانی بیرون بیایند ولی خطر رکود و تورم‌زدایی همچنان در حال افزایش است. با این حال ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که درآمد بازار سهام بیش از اندازه بد نبوده است.»
در میان نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد قیمت نفت،‌ درآمد و قدرت اقتصادهای آمریکا و چین، هفته گذشته بازارهای سهام جهانی دچار ریزش شدند.

در میان سهام‌های تاثیرگذار بر شاخص، سهام گروه فناوری Imagination پس از پیش‌بینی کاهش فروش و سودآوری در کل سال با افت 3.4 درصدی مواجه شد. همچنین شرکت Assa Abloy، بزرگتری شرکت قفل‌ساز دنیا، پس از کاهش فروش چین در سه‌ماهه چهارم سال گذشته افتی 5.8 درصدی را تجربه کرد. با این وجود شرکت منابع طبیعی RandGold پس از اعلام افزایش دوبرابری پول نقد در سال گذشته با رشدی 2.7 درصدی مواجه شد تا بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص استاکس اروپا از آن خود کند.