کدخبر: ۱۳۸۳۹۵ لینک کوتاه

برای نخستین بار در طول یکسال رخ داد

بخش خصوصی فرانسه وارد رکود شد

آمارهای اولیه از موسسه مالی مارکیت نشان می‌دهد که فعالیت‌های بخش خصوصی در فرانسه، برای نخستین بار در یک سال اخیر وارد رکود شده است.

به‌گزارش اقتصادنیوز، به نقل از خبرگزاری آرتی‌تی، آمارهای موسسه مالی مارکیت حاکی از آن است که فعالیت‌های بخش خصوصی فرانسه برای نخستین بار در طول یک سال گذشته وارد رکود شده است.

شاخص کامپوزیت تولید در فرانسه از 50.2 در ماه ژانویه به 49.8 در ماه فوریه افت کرد که این پایین‌ترین سطح شاخص فوق در طول 13 ماه اخیر محسوب می‌شود. قرائت پایین 50 از این شاخص نشان دهنده رکود در بخش تولید است.

شاخص مدیران خرید در بخش تولید، با افزایش غیرمنتظره، از 50 در ماه پیش، به 50.3 رشد کرد در حالی که اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند این شاخص به 49.9 افت کند.

در همین حال، شاخص مدیران خرید در بخش خدمات فرانسه از 50.3 به 49.8 تنزل یافت درحالی که پیش‌بینی می‌شود در ماه فوریه این شاخص با اندکی افزایش به 50.4 رشد کند.

«جک کندی»، اقتصاددان ارشد موسسه مارکیت می‌گوید: اقتصاد بخش خصوصی همچنان راه سقوط به رکود را در پیش گرفته و به نظر می‌رسد نرخ تولید ناخالص داخلی در سه ماهه نخست سال همچنان با دنباله روی از نرخ رشد آن در پایان سال 2015 میلادی، رشد 0.2 درصدی را شاهد باشد.