کدخبر: ۱۱۶۰۲۳ لینک کوتاه

تشکیل بیش از ۲۸۰ تشکل عشایری

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: تاکنون ۲۸۵ تشکل عشایری تشکیل شده است که تمامی امور خدماتی به این قشر از طریق تشکل های یادشده به جامعه هدف عرضه می‌شود.

کرمعلی قندالی، در نشست با استاندار بوشهر، افزود: اعتباراتی در قالب کمک های بلاعوض برای جبران خسارات عشایر در نظر گرفته شده است که پس از تصویب در هیات دولت در اختیار عشایر قرار می گیرد.

وی یادآورشد: 170 هزار تن علوفه مدت دار برای تعلیف دام عشایر تامین شده که از طریق تشکل های امور عشایری توزیع می شود.

قندالی با بیان اینکه جمعیت عشایری کشور یک میلیون و 200 هزار نفر است که معادل دو درصد جمعیت کشور است، افزود: 80 هزار خانوار عشایر در کانون های عشایری اسکان دارند که ایجاد این کانون های اسکان سبب شده که عشایر به حاشیه نشینی روی نیاورند.

رئیس سازمان امورعشایر با اشاره به اینکه 59 درصد عرصه کشور در حوزه قلمرو عشایر است گفت: 38درصد دام سبک کشور در قالب 24 میلیون واحد دامی در اختیار عشایر است که در59 درصد عرصه منابع طبیعی فعالیت می کنند.

قندالی افزود: اکنون 25 درصد گوشت قرمز و 35 درصد صنایع دستی کشور توسط عشایر تولید می شود که بیانگر نقش مهم عشایر دراقتصاد ملی است .

استاندار بوشهر نیز گفت: باتوجه به نقش جامعه عشایری در خودکفایی و تامین بخشی از نیازمندی ها توجه به مطالبات آنان ضروری است.

مصطفی سالاری افزود: عشایر از قشر مولد و زحمتکش جامعه هستند که برای نقش آفرینی بیشتر آنان در رونق اقتصادی حل مشکلات فراروی شان دراولویت برنامه های استان بوشهر قرار دارد.

وی یادآورشد: استان بوشهر دارای پنج هزار و 380 خانوار عشایری است که این شمار سه درصد جمعیت این استان را شامل می شود.

استاندار بوشهر اضافه کرد: از مجموع پنج هزارو 380 خانوار جامعه عشایری استان بوشهر یک هزار و 700 خانوار ساکن مناطق عشایری و مابقی نیز کوچ رو هستند.

سالاری با اشاره به ضرورت توسعه خانه های بهداشت در مناطق عشایری استان بوشهر گفت: برای بهره مندی بیشتر عشایر از امکانات مختلف جامعه باید شاخص های گوناگون تدوین و تهیه شود.

استاندار بوشهر افزود: عشایر ساکن به عنوان جمعیت روستایی محسوب می شوند که هر ساله اعتباراتی در قالب طرح های مختلف در توسعه زیرساخت های آن مناطق تخصیص می یابد.

در این نشست فرهمند آقایی به عنوان مدیرکل جدید امور عشایر استان بوشهر معرفی و از خدمات علی ابراهیمی در مدت تصدی این مسوولیت قدردانی شد.

منبع: ایرنا