کدخبر: ۱۳۱۶۳۷ لینک کوتاه

دفن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به دفن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی، گفت: این سیب‌زمینی ها تولید فصل بهار بوده و به دلیل فساد پذیری از سوی دولت دفن شده اند، در حالی که می توانستند خوراک دام شوند.

عباس رجایی گفت: با توجه به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، اگر واردات برخی اقلام از جمله برنج آزاد می‌شود، باید مدیریت شده باشد تا تولید داخلی آسیب نبیند. بر این اساس نظام تعرفه ای و موارد فنی که دولت در رابطه با واردات برنج تعریف کرده است، مورد حمایت مجلس قرار دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: سرانه مصرف برنج اکنون در کشور بسیار بالا است و باید اصلاح شود تا بتوان به متوسط جهانی برسیم. هر چند این موضوع مدیریت شده است اما به هرحال اصلاح تعرفه برنج اقدام مناسبی بود که از سوی دولت به منظور حمایت از تولید داخلی صورت گرفته است.

وی در خصوص معدوم کردن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی نیز گفت: نسبت به معدوم کردن سیب زمینی‌ها اعتراض داریم و به نظر می رسد که دولت در این رابطه کج سلیقگی صورت گرفته است، چراکه این میزان سیب زمینی می‌توانست خوراک دام شود.

به گفته رجایی، سیب زمینی معدوم شده تولید بهار بوده است و حتی 10 درصد سهم کمیته امداد و ارگان‌های تحت پوشش نیز تحویل داده شده بود، اما قرار بود که مجوز خاص برای صادرات سیب زمینی داده شود تا از تولید محصولات داخلی حمایت شود، در حالی که این اقدام صورت نگرفت و از سوی دیگر، قرار بود که یارانه ای از سوی دولت برای صادرات سیب زمینی داده شود که پرداخت نشده است.

وی اظهار کرد: قرار بود به ازای صادرات هر کیلوگرم سیب زمینی ۱۵۰ تومان پرداخت شود اما دو سال است که این یارانه پرداخت نشده است.

منبع: مهر