کدخبر: ۱۱۱۷۹۸ لینک کوتاه

نوسان بازار سکه و طلا در هفته گذشته

بازار طلا و سکه در هفته ای که گذشت با چه تغییراتی مواجه شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در روز شنبه هفته ای که گذشت سکه تحت تأثیر افزایش دلار و طلای جهانی شاهد صعود قیمتی بود و ارزش سکه بهار آزادی پس از 7 روز بر بالای مرز 1 میلیون تومان رفت.

البته بازار سکه در ساعات پایانی مسیر حرکتی خود را تغییر داد و ارزش سکه بهار آزادی بعد از دستیابی به بهای 1 میلیون و 3 هزار تومان، افت 7500 تومانی را تجربه کرد.
واکنش شدید بازار سکه در روز شنبه گذشته که متناسب با رشد دو متغییر طلای جهانی و دلار داخل نبود، ناشی از تحرکات معامله گران غیر رسمی و افزایش تقاضا تعبیر شد. در روز یکشنبه با وجود ثبات بهای دلار و تعطیلی بازارهای جهانی طلا قیمت سکه بهار آزادی بازهم کاهش یافت، افتی که در نظر فعالان ناشی از واکنش شدید بازار سکه در روز گذشته به افزایش دو متغییر اثر گذار بر این بازار بود.

بر اساس این گزارش، در سومین روز هفته قبل بازار سکه شاهد افت قیمت ها بود، بطوریکه سکه در مقایسه با روز گذشته 6500 تومان تضعیف شد و این در حالی است که طلای جهانی افزایش قیمت را تجربه کرد.

کاهش قیمت سکه در شرایطی رخ داد که قیمت طلا در بازارهای جهانی با افزایش روبرو شد و انتظارها را به تغییر مسیر بازار سکه واداشت. اما سکه همسو با دلار در مسیر نزولی قرار گرفت و تا سطح 988 هزار تومان پایین آمد.

روز سه شنبه نیز کاهش همزمان اونس و دلار سکه را با شیب بیشتری نزولی کرد. در این روز دلار تا نزدیکی مرز 3400 تومان کاهش یافت و اونس به نزدیکی مرز 1200 دلار رسید.

این گزارش حاکیست، روز چهارشنبه رشد دلار و اونس جهانی سبب معکوس شدن روند بازار و تقویت سکه های طلایی شد اما سکه 1 گرمی به این صعود قیمتی بی تفاوت و تغییر خاصی را به ثبت نرساند.

در روز پنج شنبه تحرکات افزایشی دلار و طلای جهانی باعث شد تا سکه نوساناتش را به یک مرز بالا تر منتقل کند تا ارزش سکه بهار آزادی اختلافش را با روز شنبه به 5500 هزار تومان کاهش برساند.