کدخبر: ۱۲۱۱۸۸ لینک کوتاه

به رغم تعمیق بحران یونان قیمت طلا کاهش یافت

قیمت جهانی طلا در معاملات امروز ۶ دلار کاهش یافت و هر اونس طلا در برابر ۱۱۷۴ دلار معامله شد.

به گزارش رویترز، به رغم اعلام یونان مبنی بر عدم توانایی این کشور در بازپرداخت‌بدهی‌های خود قیمت طلا امروز به دلیل تقویت ارزش دلار و ترمیم بازارهای بورس، کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا پس از افزایش 0.6 درصدی در 2 جلسه گذشته، امروز 6‌ دلار کاهش یافت و به 1174 سنت رسید. قیمت فلز زرد در ماه جاری در مسیر کاهش یک درصدی قرار دارد.

ارزش دلار در برابر سبد ارزهای مهم جهانی 0.4 درصد افزایش یافت. سهام های آسیایی و سهام های آمریکایی نیز روز سه شنبه پس از یک روز کاهش، شاهد افزایش بودند، هرچند که نگرانی ها در مورد یونان همچنان پابرجا بود.

رونالد لئونگ، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «به نحو تعجب آوری، تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار طلا افزایش نیافته است... شاید آنها زمانی افزایش خواهد یافت که ما شاهد گسترش تاثیرعدم توانایی یونان در بازپرداخت بدهی‌های خود به دیگر کشورهای اروپایی و نقاط دیگر باشیم.»

وی افزود: «قیمت طلا ممکن است پس از رفراندوم روز یکشنبه شاهد رشد شدیدی باشد.»

یونان تا ساعاتی دیگر با ناتوانی در پرداخت 1.6 میلیارد یورو از اقساط وام خود به صندوق بین المللی پول مواجه خواهد شد. مذاکره با طلبکاران بین المللی در تعطیلات آخر هفته شکست خورد و نخست وزیر یونان اعلام کرد که پیشنهادات در مورد کمک مالی خارجی را روز 5 جولای به رفراندوم خواهد گذاشت. ده ها هزار یونانی روز دوشنبه در حمایت از اقدام دولت چپگرای این کشور در رد شرایط دشوار اعطای کمک بین المللی تظاهرات کردند.

شکست مذاکرات اتحادیه اروپا و حوزه یورو را با شرایطی مواجه کرده که در اساسنامه آنها پیش بینی نشده است. بورس آتن نیز همانند بانک های یونانی تعطیل شده، اما دیگر بازارهای مالی نگران این مسئله هستند که یونان از یورو خارج شود. در معاملات روز گذشته وال استریت، همه شاخص ها شاهد افت بودند.

منبع: تسنیم