کدخبر: ۱۳۳۵۶۲ لینک کوتاه

طلا به روند صعودی ادامه داد/ هر اونس ۱۰۷۸ دلار

در حالی که افت شدید در قیمت نفت و ریسک‌های ناشی از نحوه افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو در آینده از رشد چشمگیر طلا جلوگیری کرده است، این فلز گرانبها به دلیل افت دلار با اندکی رشد، به روند صعودی دو جلسه گذشته خود ادامه داد.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، در حالی که قیمت‌ها هفته گذشته با افزایش بزرگ در دارایی‌های صندوق معاملاتی طلا (ETF) حمایت شدند، از سرگیری خروجی‌ها در این هفته نشان داد که سرمایه‌گذاران همچنان محتاط باقی مانده‌اند. امروز هر اونس طلا با اندکی تغییر نسبت به روز گذشته یکهزار و 78 دلار و 40 سنت معامله شد. این در حالی است که این فلز گرانبها در دو جلسه گذشته رشدی 2.5 درصدی را تجربه کرده است.
 
روز دوشنبه بعد از اینکه فدرال‌رزرو شیکاگو اعلام کرد که رشد اقتصادی آمریکا در ماه نوامبر زیر سرعت متوسط بوده است، دلار افت کرده و طلا تقویت یافته بود. جیمز استیل تحلیلگر HSBC اعلام کرد: «افزایش تقاضای ETF  بعد از افت‌ دنباله‌دار در چند سال گذشته بسیار تاثیرگذار بوده است، ولی بازار همچنان به ادامه این رشد نیاز دارد. مانع بزرگ دیگر موجود در راه اوج‌گیری طلا، قیمت نفت و کالاهای اساسی خواهد بود.»

دارایی‌ها در صندوق SPDR‌ نیز  در روز جمعه رشدی 19 تنی داشت، که اولین رشد در دو ماه اخیر و بیشترین آن در چهارسال اخیر بوده است. در حال حاضر تمرکز روی سرعت افزایش‌ نرخ بهره در آینده است. فدرال‌رزرو هفته گذشته نرخ بهره آمریکا را برای اولین بار در یک دهه اخیر افزایش داد. سرمایه‌گذاران نگران این موضوع هستند که نرخ بهره بالاتر با تقویت دلار، تقاضا را برای طلا کاهش دهد. 
    
دنیس لاکهارت رئیس فدرال‌رزرو آتلانتا روز دوشنبه اعلام کرد که قرار است فدرال‌رزرو نرخ بهره را در ماه‌های آینده به تدریج افزایش دهد که بدین معناست که بانک مرکزی نرخ بهره را در تمامی نشست‌ها افزایش نخواهد داد.