کدخبر: ۱۳۵۶۰۴ لینک کوتاه

ثبات نسبی طلا و افت پلاتین به کمترین سطح هفت‌ساله/ هر اونس طلا ۱۰۸۸ دلار

در حالی که آمار اقتصادی چین از رشد اقتصادی این کشور با کمترین سرعت از سال ۲۰۰۹ در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ خبر می‌دهد، بازارهای سهام تحت فشار قرار گرفته و قیمت طلا به یک ثبات نسبی رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، رشد اقتصادی دومین اقتصاد دنیا در سه‌ماهه چهارم سال 2015 رشدی 6.8 درصدی داشته است. بدین ترتیب برای کل سال 2015 رشد اقتصادی چین 6.9 درصد ثبت شده که ضعیف‌ترین میزان در 25 سال اخیر بوده است.

آمار و ارقام منتشر شده با برآورد اقتصاددانان بررسی شده توسط رویترز مطابقت دارد که نشان از چالش‌های پیش روی پکن در اصلاح اقتصاد این کشور دارد.

بازارهای سهام آسیایی با تحت فشار باقی ماندن قیمت نفت همچنان در نزدیکی پایین‌ترین سطح چند سال اخیر خود مانده‌اند. دلار نیز با تقویت در برابر سبد ارزهای اصلی موجب فشار بر طلا شده است.

مایکل مک‌کارتی تحلیلگر بازار CMC در سیدنی اعلام کرد: «روند بلند‌مدت دلار قوی‌تر روی طلا فشار خواهد گذاشت. سطح مقاومتی برای این فلز گرانبها 1098 دلار خواهد بود.»

هر اونس طلا در معاملات امروز با اندکی تغییر نسبت به جلسه گذشته یکهزار و 88 دلار و 70 سنت معامله شد. پس از یک جلسه بی‌حالی به دلیل تعطیلی بازار ایالات متحده ناشی از تعطیلات مارتین لوتر کینگ مجددا شروع به کار کرد.

شمش پس از رسیدن به بالاترین قیمت 2 ماه اخیر خود در 8 ژانویه (1112دلار) در پی نگرانی‌ها در مورد سرنوشت اقتصاد جهانی به ویژه چین با روند نزولی مواجه شده است.
 
بر اساس اظهارات تحلیلگران، تقاضای فیزیکی ضعیف از سوی چین و هند به عنوان بزرگترین مصرف‌کنندگان طلا، پتانسیل حرکت رو به بالای طلا را محدود کرده است و این در حالی است که هزینه‌های مصرف‌کننده چین به همراه کندی اقتصاد این کشور کم شده است.

در میان نگرانی‌ها در مورد رشد جهانی، هر اونس پلاتین با ثبت قیمت 812 دلار و 95 سنت به پایین‌ترین سطح خود از دسامبر 2008 رسید. قیمت هر اونس پالادیوم در سطح 490 دلار و 90 سنتی ثابت ماند و هر اونس نقره 13 دلار و 90 سنت معامله شد.