کدخبر: ۱۳۸۳۷۳ لینک کوتاه

خاموشی بازارهای سهام، طلا را صعودی کرد/ هر اونس ۱۲۱۵ دلار

در پی افت دلار و از دست رفتن رشد بازارهای سهام آسیا، قیمت طلا در روز سه‌شنبه اندکی افزایش یافت. 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، سهام آسیایی بعد از رسیدن به بالاترین سطح هفت هفته اخیر خود منفی شد این در حالی بود که رشد قیمت نفت موجب تقویت معکوس بازارهای سهام جهانی شده بود. شاخص دلار نیز از بالاترین سطح سه هفته اخیر خود سقوط کرد.

هر اونس طلا با رشد 0.6 درصدی یکهزار و 215 دلار و 40 سنت معامله شد. شمش در روز دوشنبه با افتی 1.6 درصدی در روز اوج‌گیری بازارهای سهام، یکهزار و 201 دلار قیمت داشت.

تحلیلگران اعلام کردند که اگر بازارهای سهام تقویت شوند شمش نسبت به تصحیح قیمت بیشتر آسیب‌پذیر خواهد بود. جیمز استیل تحلیلگر HSBC اعلام کرد: «قیمت‌ها دست کم در کوتاه مدت تحت فشار قرار خواهد گرفت. ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران تقاضا برای طلا را کم می‌کند.»

بزرگترین مصرف‌کنندگان طلا (چین و هند) با اوج‌گیری قیمت تبدیل به فروشندگان طلا شدند. تخفیف در هند به بالاترین سطح خود رسیده در حالی که قیمت‌ها در چین نیز کمتر از شاخص معیار جهانی بوده است که نشانگر کم شدن تقاضا است. طلا در سال جاری به دلیل آشفتگی در بازارهای سهام و نگرانی‌ها در مورد اقتصاد جهانی با رشد چشمگیری مواجه شده است. ولی با تثبیت بازار این فلز گرانبها بخشی از رشد خود را از دست داده است.

شاخص نوسانات، که میزان نوسانات گزینه‌های سهام را نشان می‌دهد و برخی اوقات هم به عنوان شاخص ترس سرمایه‌گذاران مطرح می‌شود، در این هفته 20 درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح خود از ابتدای ژانویه رسید.

استیل همچنین اضافه کرد: کاهش اخیر در قیمت طلا به معنای پایان یافتن روند صعودی طلا نخواهد بود، تقاضای برای صندوق‌های معاملاتی طلا و ضعف احتمالی دلار می‌تواند باعث رشد قیمت این فلز زرد شود.

دارایی‌ها در SPDR بزرگترین صندوق معاملاتی طلا با رشد 2.64 درصدی به 752.29 تن در روز دوشنبه رسید که بیشترین مقدار از مارس 2015 بوده است.