کدخبر: ۱۳۸۷۶۰ لینک کوتاه

شمش در آستانه ثبت بهترین عملکرد ماهانه در ۴ سال اخیر/ هر اونس طلا ۱۲۲۸ دلار

با افزایش قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه، این فلز گرانبها در آستانه ثبت بهترین عملکرد ماهانه خود در ۴ سال اخیر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، طلا با توجه به جذب سرمایه‌گذاران به عنوان یک دارایی امن، در سال جاری نزدیک به 15 درصد رشد داشته است و این در حالی است که نگرانی‌ها در مورد اقتصاد جهانی به بازارهای سهام ضربه وارد کرده است. افزایش انتظارات برای عدم بالارفتن نرخ بهره فدرال نیست باعث رشد این فلز گرانبها شده است. 

پس از افت 1 درصدی در روز جمعه به دلیل آمار اقتصادی قوی آمریکا، هر اونس طلا با رشد 0.4 درصدی یکهزار و 228 دلار و 10 سنت معامله شد. با وجود افت روز جمعه، طلا در ماه فوریه رشدی 9.6 درصدی داشته که بیشترین صعود ماهانه از ژانویه 2012 تاکنون بوده است.

بانک OCBC در یادداشتی اعلام کرد: «در میان سقوط اخیر بازارهای سهام، طلا همچنان به عنوان یک دارایی امن می‌درخشد. بیشتر شدن موانع برای سه مرتبه افزایش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو در ستل جاری نیز باعث حمایت از قیمت طلا در سطوح بالای 1200 دلار شده است.»

سام لافلین، معامله‌گر گروه MKS اعلام کرد: «خرید زودهنگام چینی‌ها با نرخ متوسط داخلی باعث شده تا طلا امروز به سطح 1266 دلاری برسد.» قیمت طلا در بورس طلای شانگهای 2 دلار به ازای هر اونس گرانتر از قیمت جهانی بوده که نشان از علاقه به خرید در چین(‌بزرگترین مصرف‌کننده طلا) می‌دهد.  جریانهای پولی به سمت طلا همچنان ادامه دارد تا صعودی بودن شمش را نشان دهد.
 
آمار کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا نشان می‌دهد که در هفته منتهی به 23 فوریه صندوق‌های تامینی و مدیران پول موضع صعودی خود را در کومکس در بالاترین سطح حفظ کرده‌اند. دارایی‌ها در SPDR بزرگترین صندوق معاملاتی طلا با رشد 0.27 درصدی به 762.41 تن در روز جمعه رسید که بیشترین مقدار در یک سال اخیر بوده است.    

تقاضای فیزیکی در آسیا، در هفته گذشته همچنان پایین‌ باقی ماند و این در حالی است که خریداران در مورد ادامه داشتن روند صعودی شمش متردد بودند. با این حال بازار هند با بیشترین تخفیف قیمتی مواجه شده و مصرف‌کنندگان خرید خود را به دلیل انتظار برای کاهش مالیات واردات، به تعویق انداختند.