کدخبر: ۱۰۰۱۵۱ لینک کوتاه

جعفر قادری مطرح کرد:

بازار سرمایه جایگاه واقعی خود را در کشور ندارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: بانک محوری اقتصاد ایران باعث شده تامین سرمایه واحدهای تولیدی، به جای بازار سرمایه از طریق بانکها تامین شود.

به گزارش اقتصاد روز و به نقل از خانه ملت جعفر قادری در گفت و گویی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در کشور، گفت: مشکل اقتصاد کشور ما بانک محور بودن است و این موضوع باعث شده واحدهای تولیدی، منابع مالی مورد نیاز را از طریق بازار سرمایه تامین نکنند، در صورتی که نظام بانکی باید تنها منابع مالی کوتاه مدت و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را تامین کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزد: متاسفانه دلیل بانک محور بودن کشور این است که بازار سرمایه جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده و نتوانسته آنطور که باید از ظرفیت خود در راستای کانالیزه کردن نقدینگی به سمت واحدهای تولیدی استفاده کند، به همین هم دلیل نقش محوری در اقتصاد را نظام بانکی ایفا می کند.

وی تصریح کرد: از این رو باید نظام اقتصادی از بانک محوری خارج و از ظرفیت های بازار سرمایه، برای تامین منابع مالی مورد نیازهای واحدهای تولیدی بهره گرفته شود.

وی ادامه داد: بدون شک اگر بازار سرمایه جای بانکها را در راستای کانالیزه کردن سرمایه به سمت واحدهای تولیدی بگیرد بسیاری از مشکلات کنونی از قبیل کمبود منابع و سودهای بالای تسهیلات مرتفع می گردد و تولیدکننده و سرمایه دار راضی تر خواهند بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان داشت: در صورت تحقق این امر، بانکها نیز به جای پرداخت تسهیلات بلند مدت، سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را مهیا و به نقش اصلی خود که واسطه گری مالی است بازخواهند گشت.

نماینده مردم شیراز در مجلس اذعان داشت: اما متاسفانه بانکها به جای تامین سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی، تشکیل شرکت های وابسته داده اند و منابع را به سمت این مراکز هدایت می کنند، البته نمایندگان مردم در مجلس به دنبال منع کردن بانکها از تولید هستند تا سرمایه در اختیار واحدهای تولیدی که با مشکل کمبود سرمایه در گردش مواجه هستند قرار گیرد.