کدخبر: ۱۰۰۲۲۴ لینک کوتاه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

اعتراف به اشتباه بودن مرحله اول هدفمندی

احمد توکلی گفت: اجرای مرحله نخست هدفمندی یارانه ها غلط بود، همچنین ۱۷ بند از طرح هدفمندی یارانه ها غیرقانونی بود که توسط دولت گذشته اجرایی شد .

به گزارش اقتصاد روز، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اجرای مرحله نخست هدفمندی یارانه‌ها غلط بود، همچنین ۱۷ بند از طرح هدفمندی یارانه‌ها غیرقانونی بود که توسط دولت گذشته اجرایی شد‌.
احمد توکلی در نشست بررسی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه ایلام گفت: اقتصاد مقاومتی با اقتصاد ریاضتی تفاوت بسیاری دارد و این موضوع باید مورد بررسی قرار بگیرد.

او گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است چراغ راهی برای عبور از شرایط سخت تحریم‌ها در کشور است.

او گفت: مطالعات نشان می‌دهد که برخی از شوک‌ها و تکانه‌ها ذاتی هستند مانند کشورهای بلاخیز ولی اگر بلاها را ذاتی در نظر نگیریم، سیاست بنیان بودن اقتصاد کشور است که می‌تواند مقاومت کند.

توکلی گفت: تکانه اقتصادی، تکانه ساختاری، تکانه بلایای طبیعی و تکانه‌های تخاصمی از انواع این شوک‌ها هستند که در کشورمان تکانه‌های اقتصادی مانند بازار ارز در سه سال پیش نمونه بارزی از آن است‌.

او گفت: تکانه ناشی از کاهش درآمد صادرات مانند کشورمان که صادرات تک محصولی دارد، کاهش قیمت نفت و در همین راستا افزایش نرخ ارز نیز تکانه اقتصادی تلقی می‌شود.

توکلی گفت: در لایحه بودجه سال گذشته 221 حکم وجود داشت که فقط 17 حکم از آنها بودجه‌ای بود ولی در کمیسیون تلفیق ما تعداد احکام را به 317 حکم افزایش و تعداد حکم‌های بودجه ای را نیز به 27 حکم ارتقا دادیم‌.

او گفت: اجرای مرحله نخست هدفمندی یارانه‌ها غلط بود و 17 بند از طرح هدفمندی یارانه‌ها غیرقانونی بود که توسط دولت گذشته اجرایی شد‌.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز انتقاد کرد و گفت: دولت آسیب‌شناسی لازم را در مورد مرحله نخست که اشتباه و غیرقانونی بوده، انجام نداده است.

او گفت: باید اقتصاد ما از اقتصاد نفتی فراتر رود چرا که در کشورهایی که نفت را به صورت خام و بسیار می فروشند این موضوع بلای جانشان محسوب می شود.