کدخبر: ۱۰۰۲۴۵ لینک کوتاه

درخواست کمیسیون بهداشت مجلس از وزارت بهداشت و سازمان گمرک

برخورد جدی با قاچاق رسمی تجهیزات پزشکی

قاچاق تجهیزات پزشکی به یکی از معضلات جدی صنعت پزشکی کشور تبدیل شده است و برخی از نمایندگان مجلس از دولت خواسته اندبه منظور کاهش هزینه های درمان، در یک طرح مشترک وزارت بهداشت و سازمان گمرک، جلوی ادامه این روند گرفته شود.

به گزارش اقتصاد روز، گزارشی میدانی و تحقیقی به کمیسیون بهداشت مجلس واصل شده است که بر اساس آن مشخص می شود یکی از عواملاصلی گرانی تجهیزات پزشکی و بالا رفتن هزینه های درمان در بیمارستان های دولتی و خصوصی وجود چندین شبکه قوی قاچاق تجهیزات پزشکی است.

با وجود آنکه تجهیزات پزشکی تاکنون جزو لیست های تحریم نبوده اما به گفته سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بسیاری از شرکت‌های قاچاق کننده، تجهیزات پزشکی را با یک قیمت پایه از کشورها خریداری می‌کنند اما آن را با دو یا سه برابر قیمت به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌فروشند.

به گفته وی فعالیت رانت‌های قاچاق تجهیزات پزشکی در کشور رسمی  شده و بیمارستان های دولتی و خصوصی هم به آن تن داده اند.

محمد حسین قربانی به خانه ملت گفته است که باید در واردات تجهیزان پزشکی نظارت شود.

این داده ها در حالی است که پیش از این رئیس گمرک کشور تاکید کرده بود که در یک برنامه ویژه جلوی قاچاق دارو و تجهیزات پزشکی باید گرفته شود و گمرک برای بهبود وضعیت درمان، اقدام به ترخیص فوری اقلام پزشکی که به دلیل مشکلات ارزی و بانکی تاکنون در انبارهای مبادی ورودی مانده اند، می کند.

در بودجه سال 93 بالغ بر 2 میلیارد و دویست میلیون دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده   که  از این مبلغ حدود 400 میلیون دلار برای تجهیزات پزشکی است .