کدخبر: ۱۰۰۲۹۷ لینک کوتاه

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد

ارائه لایحه آزادسازی سهام عدالت به مجلس تا پایان خرداد

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:دولت موضوع آزاد سازی معاملات سهام عدالت را پیگیری می کند و قرار شده است در این زمینه پیشنهاد خود را تا پایان خرداد به مجلس ارائه کند.

به گزارش اقتصاد روز به نقل ازتسنیم، پس از این که کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی با حضور نمایندگان مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در روز دوشنبه 15 اردیبهشت امسال جلسه ای را با محوریت موضوعات مربوط به معاملات سهام عدالت برگزار کردند و فولادگر، رئیس این کمیسیون گفت که براساس اصل 44 قانون اساسی خرید و فروش سهام عدالت باید سال 96 انجام شود و اگر دولت قصد دارد این کار در سال جاری انجام شود باید به مجلس لایحه ارائه کند؛ نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم خواستار این شد تا دولت تکلیف منابع سهام عدالت را مشخص کند، چرا که به گفته پورابراهیمی وضعیت تاسف باری در سهام عدالت وجود دارد و اخیرا هم به او خبر داده اند که در یکی از شهرستانها 20 درصد از سهام عدالت به نام اشخاص زده شده است.
اما موضوع خرید و فروش سهام عدالت توسط مشمولین از جمله گره های کوری است که بنظر می رسد به آسانی و در کمترین زمان ممکن باز نخواهد شد، چرا که هنوز تعداد قطعی مشمولین طرح مشخص نشده و اقساط سهام عدالت مشمولین هم تسویه نشده است و از همه مهمتر سازوکار خرید و فروش سهام عدالت از طریق بورس یا فرابورس معلوم نیست.
بعلاوه این که سهامداران عدالت در کشور حدود 50 میلیون مشمول هستند که اطلاعات کافی و مناسبی در خصوص سهام و معاملات بورسی ندارند که این موضوع کار آزادسازی سهام عدالت را با مشکلات بیشتری مواجه می کند.
با این حال نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به خانه ملت گفته است: موضوع آزاد سازی خرید و فروش سهام عدالت در حال پیگیری است و در این زمینه تعاملاتی از سوی جمعی از نمایندگان مجلس با دولت انجام شده است.
نماینده کرمان و راور در مجلس افزود: دولت در حال حاضر در حال تدوین پیش نویس طرح جامعی در زمینه آزادسازی معاملات سهام عدالت است و مقرر شده که این طرح تا پایان خرداد به مجلس ارائه شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: اگر پیش نویس طرح جامع آزادسازی خرید و فروش سهام عدالت که با هماهنگی وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی در حال تدوین است تا پایان خرداد به مجلس ارائه شود، مجلس این آمادگی را دارد که بررسی های تخصصی در این زمینه را انجام دهد و به عبارتی تکلیف این موضوع را مشخص کند.
پور ابراهیمی گفت: اگر دولت پیش نویس طرح جامع خرید و فروش سهام عدالت را تا پایان خرداد به مجلس ارائه نکند در این صورت از سوی مجلس طرح دو فوریتی ارائه خواهد شد.
وی افزود: تاکنون در زمینه آزادسازی معاملات سهام عدالت کارگروهای تخصصی با هماهنگی سازمان خصوصی سازی انجام شده، البته نباید فراموش کرد سازمان بورس نیز در این باره پیشنهاد تشکیل صندوق قابل معامله را داده است.
پورابراهیمی داورانی گفت: باید بتوان مالکیت قانونی سهام عدالت را مشخص کرد تا معاملات این سهام بطور صحیح انجام شود.