کدخبر: ۱۰۰۳۰۷ لینک کوتاه

سمفونی تحقیق و تفحص از خودرو در مجلس

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از خودورسازی ها از قرائت این گزارش در هفته آخر اردیبهشت در مجلس خبر داد.

در چند بخش مجزا تکمیل شد. همچون موومان در ارکسترال سمفونی. بخشی در آبان ماه سال 91 تکمیل شد؛ در آن زمان بود که موومان اول تکمیل شد. تحقیق و تفحص از صنعت خودرو سازی در صحن مجلس کلید خورد. موومان دوم در اسفند همان سال به اتمام رسید؛ کمیسیونی متشکل از 15 نفر برای رسیدگی به اوضاع و احوال حوزه خودرو در نظر گرفته شد. اما موومان دوم در پاییز سال 92 تکمیل شد؛ کمیسیون تحقیق و تفحص به طور رسمی کار خود را شروع کرد تا حوزه خودرو را دقیق و شفاف مورد بررسی قرار دهد. و بالاخره موومان سوم در اواخر زمستان 92 به اتمام رسید؛ تحقیقات و بررسی های 15 نفره از حوزه خودرو به پایان رسید.

حال سمفونی مجلسیان برای خودرو سازان به پایان رسیده است و قرار بر این شده تا این گزارش، هفته آخر اردیبهشت در صحن علنی مجلس قرائت شود.

از جمله رویکردهای اصلی مطرح شده در تحقیق و تفحص می توان به آسیب شناسی صنعت خودرو اشاره کرد. تحقیقی که در تلاش است موانع جدی و بازدارنده در رشد صنعت خودرو را شناسایی کند و در جهت رفع مشکلات این صنعت قدم بردارد.

علی علیلو 24 اردیبهشت اعلام کرد که گزارش به هیئت رئیسه مجلس داده شده است و ارائه و انتشار اطلاعات مربوط به این تحقیق و تفحص تا زمان قرائت رسمی در صحن مجلس ممنوع می باشد.

وی که رئیس کمیته تحقیق و تفحص از خودورسازی‌ها است بیان کرده اعضا با دلسوزی و دل نگرانی از صنعت خودروسازی در کشور در تلاش بوده اند تا با این گزارش گره ای از مشکلات خودرو سازی کشور باز کنند و با همدلی و همراهی مسئولین راه حلی برای این موضوع پیدا کنند.

رعایت قانون ارتقای کیفی محصولات از جمله دل نگرانی هایی است که در متن تحقیق و تفحص ذکر شده و اعضای کمیسیون خواهان این شده اند شرکت های خودرو سازی قانون به تصویب رسیده در مجلس هشتم در همین رابطه را رعایت کنند و خودرو هایی با کیفیت بالا به مشتریان عرضه کنند.

شرکت های خودرو سازی همواره از کسری بودجه می گویند و درخواست کمک از دولت می کنند در صورتی که سرمایه ها و منابع بلا استفاده ای دارند که می توانند از آن برای بهبود شرایط خود بهره ببرند. همین موضوع از جمله گزینه های مطرح شده در تحقیق و تفحص است.

 آن طور که در متن طرح تحقیق و تفحص آمده است، به تازگی اطلاعاتی به اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس رسیده که نشان می‌دهد نه تنها این شرکت‌ها با کمبود نقدینگی مواجه نیستند، بلکه سرمایه‌‌های زیادی نیز برای سرمایه‌گذاری دارند و در بانکی خصوصی سرمایه گذاری کرده اند.

 از طرف دیگر در این گزارش این موضوع مطرح شده است که چطور خودرو سازان در بانک خصوصی سرمایه گذاری می کنند اما بدهی های کلان خود به قطعه سازان را پرداخت نمی کنند و در حال حاضر مبلغ خرید قطعات با تأخیر 4 - 5 ماه به قطعه سازان پرداخت می‌شود.

 به همین دلیل تاکیید شده  است سرمایه گذاری شرکت های خودرو سازی در بانک های خصوصی باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد و میزان آن به درستی مشخص شود.
از دیگر موضوعات مطرح شده در این طرح ، عملکرد نمایندگی های فروش و میزان تاثیر آنان در افزایش قیمت خودرو ها است.

اعضای کمیسیون معتقدند یکی از دلایل عمده افزایش بی رویه قیمت خودروهای داخلی در بازار، نقش نمایندگی‌ها در این زمینه است و خواستار رسیدگی به این موضوع شده اند. جاده های ایران جزو پر خطر ترین جاده های دنیا شناخته می شود چرا که سالانه جان بسیاری از هموطنان را می گیرد و خطرات جدی و جبران ناپذیری برای آنان به وجود می آورد.

 این مسئله همواره موضوع جدل راهنمایی و رانندگی با شرکت های خودرو سازی بوده است، چرا که راهنمایی و رانندگی معتقد است اگر خودرو سازان محصولات با کیفیت و استاندارد روز به مشتریان تحویل دهند خیلی کمتر شاهد حوادث تلخ و ناگوار در جاده های کشور هستیم.

 نمایندگان مجلس هم دل نگران این موضوع شده اند و در طرح تحقیق و تفحص اشاره ای به کیسه هوا و نصب نکردن آن بر روی خودرو های پراید و مدل هایی از سمند کرده اند و خواستار این شده اند به این موضوع با جدیت کامل رسیدگی شود چرا که با وجود تذکرات متعددی که از از سوی مجلس نشینان و راهنمایی رانندگی به خودرو سازان داده شده، آنها گوششان به این حرفها بدهکار نبوده و موضوع را جدی تلقی نکرده اند.

مثل همیشه باید منتظر ماند و دید چگونه سمفونی تحقیق و تفحص اجرا می شود. یا مجلسیان این سمفونی را به خوبی اجرا می کنند و یا نیمه کاره رها می شود تا بعدها موومان هایی به آن اضافه شود و آماده ی اجرا.