کدخبر: ۱۰۰۴۲۷ لینک کوتاه

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد:

کشت سیب زمینی توجیه اقتصادی ندارد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با بیان اینکه قیمت خرید سیب زمینی از کشاورز به کیلویی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کاهش یافته است کشت این محصول را دارای توجیه اقتصادی لازم را نمی داند.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز و به نقل از خانه ملت، محمدرضا امیری کهنوج در گفت‌وگویی با بیان اینکه صیفی‌جات بازار خرید مطلوبی ندارند و با قیمت بسیار پایین خریداری می‌شوند، گفت: گوجه‌فرنگی را بیشتر از کیلویی 200 و هندوانه را 150 تومان بیشتر از کشاورز تولیدکننده نمی‌خرند و این حالت باعث ضرر و زیان صیفی‌کاران است.
او با اشاره به افت شدید قیمت سیب‌زمینی در روزهای اخیر، افزود: قیمت خرید سیب‌زمینی از کشاورز به کیلویی 800 تا 1000 کاهش یافته است که این رقم پاسخگوی هزینه‌های تولید تحمیل شده بر دوش کشاورزان نخواهد بود و کشت این محصول توجیه اقتصادی لازم را ندارد.
این نماینده در مجلس نهم درباره تاثیر بسته شدن مرز عراق به روی سیب‌زمینی ایران تا 25 مردادماه به منظور حمایت از تولیدات داخلی این کشور، گفت: چون کشور عراق چند سالی است بخش زیادی از سیب‌زمینی موردنیازش را از محل تولیدات داخلی خود تامین می‌کند بازار مطمئنی نیست و دولت باید به فکر یک بازار جایگزین باشد در غیر این صورت با مشکلات جدی روبه‌رو خواهیم شد.
امیری کهنوج با بیان اینکه کشور روسیه بیش از 150 میلیون تن سیب‌زمینی وارد می‌کند و فقط 90 درصد نیاز خود را از تولید داخل تامین می‌کند، تصریح کرد: دولت باید وارد تعامل و ارتباط با کشوری مثل روسیه که نیازمند واردات است شود و بازار مطمئنی برای محصولات کشاورزی داخل ایجاد کند.
او با یادآوری اینکه محصولات صیفی‌جات مانند گوجه‌فرنگی و هندوانه قبل از اینکه به برداشت یک تن برسد بازارش را از دست داده است، گفت: دولت برنامه‌ریزی صحیح و همه‌جانبه‌ای نداشته است و باید این وضعیت در سال‌های زراعی آینده بازنگری و اصلاح شود.
امیری کهنوج افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل را از دلایل اصلی پایین و به صرفه نبودن قیمت صیفی‌جات عنوان کرد و گفت: با آزاد شدن قیمت‌ها و افزایش قیمت گازوئیل، کامیون‌دارها یک میلیون تومان به کرایه‌ها اضافه کردند و انتقال محصولات کشاورزی از جنوب به سایر نقاط کشور هزینه‌های زیادی را بر دوش کشاورزان می‌گذارد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با توجه به اجرای قانون انتزاع وظایف بخش کشاورزی و سپردن تمام مسوولیت‌های این بخش به وزارت جهاد کشاورزی مسوولان این وزارتخانه باید پاسخگوی انتظارات کشاورزان باشند.