کدخبر: ۱۰۰۴۸۱ لینک کوتاه

جزییات رسیدگی به پرونده سه هزار میلیاردی از سوی سخنگوی قوه قضائیه در صحن مجلس:

اعدام ۴ متهم پرونده سه هزار میلیاردی به زودی صورت می گیرد

سخنگوی قوه قضائیه در مورد جزییات رسیدگی به پرونده سه هزارمیلیاردی گفت: در پرونده سه هزار میلیارد تومانی هفت نماینده در مظان اتهام بودند که تبرئه شدند. قاضی این پرونده از ۳۹ متهم دو نفر را تبرئه کرد، چهار نفر را محکوم به اعدام و به دو نفر حکم حبس ابد داد؛ البته بسیاری دیگر از متهمان پرونده نیز با حکم هایی مانند حبس و انفصال از خدمت روبه رو شدند.

به گزارش اقتصاد روز از صحن علنی مجلس، محسنی‌اژه‌ای به صحن علنی مجلس آمد و در مورد جزییات رسیدگی به پرونده فاسدان اقتصادی به نمایندگان گزارش داد.
سخنگوی قوه قضائیه در ابتدای سخنان خود به نمایندگان گوشزد کرد که وقتی فساد مالی با فساد سیاسی ادغام شود، می‌تواند برای نظام اسلامی گرفتاری جدی ایجاد کند.
گزارش سه هزار میلیارد‌تومانی
جزییات نهایی رسیدگی به پرونده سه هزارمیلیاردی به نقل از محسنی‌اژه‌ای:
- یک کارگروه اطلاعاتی تشکیل شد و گروه بازجویی جداگانه‌ای به وجود آمد تا مشخص شود که هر گروه با کدام متهم در این پرونده باید صحبت کند چرا که متهم اصلی در این پرونده صداقت نداشت.
- حدود 14 بانک با این پرونده در ارتباط بودند که بانک ملی و صادرات از بانک‌های اصلی بودند.
- یک تیمی از وزارت اطلاعات و بازرسی کل کشور برای ردیابی پول‌های متهمان در این پرونده تشکیل شد.
- تیم کارشناسی از دولت، مجلس و به سرپرستی شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد و وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی و برخی دیگر از کارشناسان دولت از هیات رئیسه مجلس و قوه قضائیه تا برخی از نمایندگان مجلس در خصوص آسیب‌شناسی این پرونده دور هم جمع شدند. بسیار فکر کردیم که چگونه باید این پرونده را جمع کنیم تا هم درس عبرتی شود و هم اینکه در آینده شاهد تکرار آن نباشیم.
- حدود 57 شرکت در پرونده اختلاس سه هزارمیلیاردی دخیل بودند که از این 57 شرکت 30 شرکت فعال بود کارمندان و کارگران زیادی در این شرکت‌ها مشغول به کار بودند که اگر به آنها توجه نمی‌شود ممکن بود بیکار شوند.
- متاسفانه متهم اصلی در این پرونده از بسیاری از اموال غیرمنقول خود وکالت غیر عزل گرفته بود ما امروز بسیار سرافکنده هستیم که چرا این اختلاس و فساد در کشور رخ داد اما در زمان مشخص و معینی در رابطه با آن پیگیری‌های لازم به عمل آمد.
- در پرونده اختلاس سه هزارمیلیاردی، 500 نفر تحت تحقیقات قضایی قرار گرفتند.
- بیش از 200 نفر از مدیران عالی در نهادهایی مانند قوه قضائیه، ریاست‌جمهوری، بانک‌ها و حتی در حد سمت‌های رئیس اطلاعات، نماینده مجلس که احساس می‌شد در پرونده دخالت داشته باشند تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند.
- کسانی که در نهاد ریاست‌جمهوری و مجلس بودند نیز تحت تعقیب قرار گرفتند و از آنها تحقیقاتی انجام شد.
- بخش‌هایی از دولت نیز بعدتر در این پرونده به قوه کمک کردند، البته در روزهای اول با آنها مشکلاتی داشتیم.
- در مرحله اول برای 39 نفر کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شد، برای این پرونده قاضی سراج که آشنایی کاملی با مسائل دادگاهی دارد، انتخاب شد با وجودی که دیگر سمتی در دادگاه نداشت اما به دلیل داشتن سابقه بالا او به عنوان قاضی پرونده مسوولیت گرفت.
- قاضی این پرونده از 39 متهم، دو نفر را تبرئه کرد، چهار نفر را محکوم به اعدام و به دو نفر حکم حبس ابد داد؛ البته بسیاری دیگر از متهمان پرونده نیز با حکم‌هایی مانند حبس و انفصال از خدمت روبه‌رو شدند.
- دادستان در مورد احکام نمی‌تواند نظر خاصی بدهد و باید توجه داشت بسیاری از اتهامات را دیوان عالی کشور نپذیرفت به طور مثال در یک مورد فردی که به هفت سال حبس محکوم شده بود، موضوع نقض به ارجاع شد و تشخیص بر این بود که تبرئه شود البته در موارد دیگری نیز بعضی احکام نقض و به دادگاه ارجاع داده شد.
- در برخی احکام این پرونده اعمال ماده 18 قانون شد.
- یکی از نمایندگان مجلس عنوان کرده فردی رانت‌خواری اقتصادی داشته است موضوع به این شرح است که این شخص بیش از هزار میلیارد تومان معوقات بانکی دارد بنابراین باید موضوع کاملاً مشخص شود و او تحت تعقیب قرار گیرد.
- برخی‌ها اعلام می‌کنند که با برخی عناصر اصلی در این پرونده برخورد نشده است، باید این نکته را یادآور شوم که هر کس به هر نحوی در این پرونده مرتبط بود از او تحقیق به عمل آمد.
- در پرونده سه هزار میلیارد‌تومانی هفت نماینده در مظان اتهام بودند که تبرئه شدند.
- حتی شش، هفت نفر از نمایندگانی که گفته شده که با این پرونده به نحوی در ارتباط هستند و مورد اتهام بودند، از آنها نیز تحقیق به عمل آمد اما در روند بررسی‌ها در دادسرا، بازپرس و دادستان به این نتیجه نرسیدند که آنها مجرم باشند.
- برخی از افرادی که مورد اتهام واقع شده بودند در دادسرا و یا دادگاه بدوی مجرم شناخته شدند؛ اما دادگاه تجدیدنظر به این نتیجه نرسید.
وصول 640 هزار میلیارد تومان جزای نقدی
- برخی از افرادی که در این پرونده محکوم شدند حکم آنها قطعی شده و در مرحله اجراست برای برخی از متهمان هم جزای نقدی هم رد مال و هم محکومیت در زندان در نظر گرفته شد.
- تاکنون حدود 640 هزار میلیارد تومان جزای نقدی وصول شده است و حکم او در حال اجراست. همچنین به برخی از بانک‌ها گفته شده است که برای بازپس‌گیری وام‌های خود اگر اموال متهم را می‌خواهید می‌توانید از آن استفاده کنید اما بانک‌ها اشاره کردند که این اموال باید به فروش رود و این کار در مدت‌زمان کوتاه انجام‌پذیر نیست.
- حکم برخی متهمان در آینده نزدیک اجرا می‌شود.
- برخی از متهمان در این پرونده که حکم اعدام برای آنها در نظر گرفته شده است درخواست ماده 18 کردند که این ماده برای برخی از افراد رد شده است و حکم اعدام برای آنها یا در مرحله اجراست یا در آینده نزدیک اجرا خواهد شد.
- تاکنون چندین مدیرعامل بانک تغییر کرده و چندین نفر برکنار شدند.