کدخبر: ۱۰۰۶۱۵ لینک کوتاه

۵ خرداد به نام روز مسجد سلیمان ثبت می شود

نماینده مردم مسجدسلیمان از ثبت روز پنجم خرداد به عنوان روز مسجدسلیمان در تقویم کشور خبر داد.

به گزارش اقتصاد روز، اسماعیل جلیلی امروز در نشست خبری مجلس، گفت: پنجم خرداد 1287 اولین روز اکتشاف نفت در ایران و خاورمیانه بود که نقطه عطف صنعتی شدن و استفاده از منابع زیرزمینی برای تولید ثروت بود و در واقع مسیر اقتصاد ملی ما بعد از فوران اولین چاه نفت در خاورمیانه که به نام چاه شماره یک مسجدسلیمان بود، سمت‌وسوی جدیدی پیدا کرد.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی، افزود: بعد از این اکتشاف 108 سال است که فعالیت نفتی در کشور انجام می‌شود و 60 تا 70 درصد بودجه نیز از منابع نفتی تامین می‌شود.

او با اشاره به وجود 600 چاه نفتی در این شهر، اظهار کرد:‌ البته همه این چاه‌ها فعال نیست با این وجود مسجدسلیمان در طول 100 سال گذشته توانسته در بخش منابع درآمدی و به حرکت در آوردن چرخه اقتصادی کشور تاثیرگذار باشد؛ لذا بنا داریم پنجم خرداد را به نام روز مسجدسلیمان نام‌گذاری کنیم و به همین مناسبت در سطح شهر و استان، برنامه‌هایی را برگزار خواهیم کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، مخازن نفتی و گازی مسجدسلیمان را پر نفت‌ترین و پر گازترین مخازن عنوان و خاطرنشان کرد: نفت مسجدسلیمان تاثیر بسزایی برای تامین 80 درصد نفت جنوب کشور را دارد. در حال حاضر از مجموع یک میلیون و اندی صادرات نفت، 80 درصد آن و از مجموع تولید چهار میلیون بشکه‌ای نفت، سه میلیون و 200 هزار بشکه از مناطق نفت‌خیز جنوب استخراج می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس، با ابراز امیدواری نسبت به اینکه منابع نفتی صرف مصارف جاری کشور نشود، اظهار کرد: ما از فردا پنجم خرداد عملاً روز مسجدسلیمان را در تقویم ثبت خواهیم کرد و این برای اولین بار است که یک واقعه اقتصادی و طبیعی مبنای ثبت یک روز در تقویم کشور می‌شود.