کدخبر: ۱۰۰۶۵۰ لینک کوتاه

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد:

تحول در اقتصاد مستلزم نگرش بلندمدت است

غلامرضا تاجگردون گفت: با بیان اینکه تحول در اقتصاد کشور برای دستیابی به توسعه پایدار و حضور موثر در بازارهای جهانی مستلزم نگرش بلند مدت است و باید همگام با تحولات اقتصاد جهانی با مدیریت علمی و برنامه مدون به جای درمان موقت به دنبال راهکارهای نوین برای حل مشکلات اقتصادی بود.

به گزارش اقتصاد روز و به نقل از ایسنا، غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگویی با اشاره به تجربه تلخ تثبیت قیمت کالا در سال 1384 از سوی مجلس و دولت، گفت: دخالت دولت در بازار نقش اثرگذاری بر غیررقابتی شدن تولید دارد که عواقب جبران‌ناپذیری بر پیکره اقتصاد کشور وارد می‌کند.

او با بیان اینکه تصویب طرح تثبیت قیمت کالا در سال 1384 از طرف مجلس شورای اسلامی و اجرای آن از سوی دولت منجر به پرداخت 5/3 میلیارد دلار یارانه از سوی دولت شد، اظهار کرد: باید همگام با تحولات اقتصاد جهانی با مدیریت علمی و برنامه مدون به ‌جای درمان موقت به دنبال راهکارهای نوین برای حل مشکلات اقتصادی بود.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دخالت دولت در پرداخت یارانه مستقیم به تولیدکننده یا تثبیت قیمت کالا در طولانی‌مدت پایین آمدن کیفیت کالا، کاهش قدرت رقابت تولیدکنندگان در داخل با شرکت‌های دولتی، نبود امکان توسعه صادرات، رقابت در عرصه بین‌المللی و در نتیجه غیرممکن شدن توسعه پایدار و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید را در پی دارد.

تاجگردون اضافه کرد: تنظیم تعرفه مناسب به‌ویژه رعایت واردات و صادرات در مدیریت زمان مثلاً زمان برداشت محصول با حفظ میانه‌روی یعنی با رویکردی که نه باعث تورم و فشار به مصرف‌کننده و نه زیان به تولیدکننده شود از راهکارهایی است که می‌تواند نقشی گره‌گشا در تحول در اقتصاد کشور داشته باشد.