کدخبر: ۱۰۰۷۴۰ لینک کوتاه

دولت نیمی از هزینه ازدواج را می دهد!

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی طرحی تهیه کرده که در صورت تصویب نهایی آن در صحن مجلس ساز وکار هایی برای تامین مسکن متاهلان اندیشیده شده و دولت مکلف به تامین حداقل ۵۰ درصد هزینه ازدواج جوانان می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از مهر، اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در راستای اجرای سیاست‌های جمعیتی طرحی را تنظیم کرده‌اند که بر اساس آن دولت را مکلف ساخت خوابگاه‌های متاهلی و تهیه مسکن برای طلاب متاهل دارای فرزند می‌کند.

علاوه بر این در صورت تصویب نهایی این طرح اولویت استخدام با افراد متاهل دارای فرزند خواهد بود و جذب افراد مجرد در هیات علمی‌ها و در آموزش و پرورش به عنوان معلم ممنوع خواهد شد.

همچنین این طرح بر لزوم پرداخت کمک هزینه مسکن به سربازان متاهل تاکید دارد و دولت را مکلف به پرداخت ۵۰ درصد هزینه آغاز زندگی مزدوجین می‌کند.

علاوه بر این در صورت تصویب نهایی این طرح دولت مکلف به پرداخت تسهیلات برای تهیه مسکن متاهلان با پایین‌ترین نرخ سود می‌شود.

همچنین دولت مکلف به پرداخت وام مسکن دو برابر سقف تعیین شده به خانواده‌های دارای سه فرزند یا بیشتر خواهد شد که با افزایش تعداد فرزندان میزان وام هم به صورت پلکانی افزایش می‌یابد.

علاوه بر این در صورت تایید نهایی این طرح در مجلس شورای اسلامی ساعت کار مادران دارای فرزندان زیر پنج سال حداکثر تا ۶۰ درصد کاهش می‌یابد. و مادران شاغل می‌توانند با حداقل ۱۰ سال سابقه کار بازنشسته شوند.

همچنین سازوکاری برای بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار اندیشیده شده است.

این طرح دولت را مکلف به پرداخت یک سکه بهار آزادی به پسرانی که زیر ۲۲ سال ازدواج می‌کنند و دخترانی که زیر ۲۰ سال ازدواج می‌کنند، می‌کند.

علاوه بر این در صورت تصویب نهایی این طرح دولت باید برای مهدکودک، کودکان سه تا پنج سال چهار دهک پایین جامعه یارانه پرداخت کند و کلیه دستگاه‌ها نیز مکلف به تامین مهدکودک برای کارکنان می‌شوند.