کدخبر: ۱۰۰۷۸۳ لینک کوتاه

دبیر اول کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح کرد:

بودجه کنترل جمعیت تبدیل به مشوق های ازدواج می شود

لاله افتخاری در رابطه با طرح بیمه تامین اجتماعی برای مادران خانه دار که اخیراً در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح شده است، گفت: همان طور که مقام معظم رهبری گفته است خانه داری مادران شغل است و باید تسهیلات لازم را برای آنان فراهم کرد، به همین دلیل در این طرح شرایطی فراهم شده است تا مادران خانه دار تحت حمایت بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند.

لاله افتخاری در گفت‌وگو با اقتصاد نیوز، با بیان اینکه طرح تسریع ازدواج جوانان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری طراحی شده است، گفت: بخشی از بودجه‌ای که قبل از فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با سیاست افزایش جمعیت، برای ابزارهای کنترل جمعیت و وسایل پیشگیری از بارداری به کار گرفته می‌شد، در این طرح برای اهدای سکه به پسران و دخترانی که می‌خواهند ازدواج کنند، اختصاص داده می‌شود.

دبیر اول کمیسیون فرهنگی مجلس در رابطه با اینکه آیا ادارات و نهادهای خصوصی هم موظف به تامین مهدکودک برای مادران شاغل می‌شوند، گفت: اینکه در این طرح ذکر شده است که کلیه دستگاه‌ها موظف به تامین مهدکودک می‌شوند، برای ادارات و نهادهای دولتی است که البته باید برای نهادهای خصوصی هم تدبیری اندیشیده شود.

او افزود: این طرح زمانی که در صحن علنی مجلس مطرح شود، ابهام‌های آن رفع خواهد شد.

نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری گفته است خانه‌داری مادران شغل است و باید تسهیلات لازم را برای آنان فراهم کرد، به همین دلیل در این طرح شرایطی فراهم شده است تا مادران خانه‌دار تحت حمایت بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند.

او بیان کرد: برای مادران خانه‌دار سن بازنشستگی هم تعیین شده است. اما جزییات بیشتر در این مورد در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود.

لاله افتخاری تاکید کرد: تلاش ما در مجلس این است که موانع ازدواج جوانان را بر طرف کنیم و شرایط را طوری فراهم کنیم که آنها به ازدواج روی بیاورند و سدی در برابر این امر خیر قرار نگیرد و البته امیدوارم دولت یازدهم در این کار نمایندگان را همراهی کند.

لازم به ذکر است، کمیسیون فرهنگی مجلس طرحی تهیه کرده که بر اساس آن دولت را مکلف به پرداخت یک سکه بهار آزادی به پسرانی که زیر ۲۲ سال ازدواج می‌کنند و دخترانی که زیر ۲۰ سال ازدواج می‌کنند، می‌کند، همچنین در صورت تصویب این طرح دولت باید برای مهدکودک، کودکان سه تا پنج سال چهار دهک پایین جامعه یارانه پرداخت کند و کلیه دستگاه‌ها نیز مکلف به تامین مهدکودک برای کارکنان خود می‌شوند.