کدخبر: ۱۰۰۸۲۴ لینک کوتاه

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مطرح کرد:

کاهش ساعت کار زنان برای دولت و بخش خصوصی هزینه بر است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه کاهش ساعت کار زنان برای دولت و بخش خصوصی هزینه بر است گفت: دولت بودجه ای برای این دست تسهیلات ندارد و در این حالت بعید است که کارفرما حاضر به تن دادن به این قانون باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از هفته‌نامه تجارت فردا، شهیندخت مولاوردی در رابطه با طرح کاهش ساعت کار زنان که در کمیسیون اجتماعی نهایی شده است و در صف طرح در صحن علنی مجلس قرار گرفته است، با بیان اینکه این لایحه که قبلاً از طرف مرکز امور زنان و خانواده مطرح شده بود، گفت: این پیشنهاد در مورد سه گروه از زنان مطرح است. زنانی که فرزند معلول دارند، زنانی که فرزند زیر هفت سال دارند و زنانی که دارای همسرانی با بیماری لاعلاج هستند.

مولاوردی افزود: آنچه بر اساس برآوردهای ما در معاونت امور زنان است، حکایت از آن دارد که بسیاری از خانم‌ها پیگیر این موضوع هستند. این امر عموماً از سوی خانم‌هایی که ذی‌نفع بوده و مشمول این شرایط می‌شوند در حال پیگیری است و مستمراً جویای آن هستند که این لایحه چه زمانی تصویب می‌شود.

او همچنین در رابطه با اینکه آیا دولت این طرح را قبول کرده و هزینه‌های آن را بر عهده گرفته است، مطرح کرد: در ابن رابطه دو موضوع مورد بحث است. یک موضوع لایحه کاهش ساعت کار سه گروه از زنان است و دیگری کاهش کار ساعت تمام زنان شاغل، در دولت قبل، در یک بازه زمانی ساعت کار خانم‌ها را تا ساعت 2:30 کاهش داده بودند. دولت جدید تصمیم گرفت آن بخشنامه را لغو کند، اما ما در معاونت امور زنان با تقاضاهای بسیاری مواجه شدیم، حتی از سمت خانم‌هایی که به این لغو اعتراض داشتند، درخواست‌ها و طومارهای بسیاری رسید که ما تمام این‌ها را به هیات دولت و به دفتر معاون اول رئیس‌جمهور و هم به مبادی ذی‌ربط منعکس کردیم.

او افزود: در پی‌نوشتی که آقای جهانگیری به عنوان معاون اول انجام داده بودند، نوشته بودند که ما ساعت کار را افزایش نداده‌ایم و به قانون اصلی برگشت داده‌ایم که همان 44 ساعت کار هفتگی است و در عین حال متذکر شده بودند که اگر پیشنهاد خاص یا طرحی دارید، ارائه دهید تا بررسی شود. اما متذکر شدند دولت در چارچوب قانون نمی‌تواند تغییر ساعت را به آن شکل داشته باشد.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان تصریح کرد: مقرر شد معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری با معاونت امور زنان و خانواده، بنیاد شهید و آموزش و پرورش و نماینده معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری کمیته تخصصی را تشکیل دهند و بررسی کنند که در این رابطه به چه پیشنهادات مشخصی می‌توانند برسند.

مولاوردی پژوهشگر و فعال امور زنان با بیان اینکه پیشنهاد مشخص ما، ساعت کار شناور و منعطف به جای تقلیل ساعت کار است، گفت: در قانون مدیریت خدمات کشوری تبصره‌ای وجود دارد که به این موضوع اشاره کرده است، که چه زن و چه مرد می‌توانند ساعت کارشان را تا یک‌چهارم کاهش دهند، منتها متناسب با میزان ساعت کاری که حضور می‌یابند، حقوق و مزایایشان را دریافت خواهند کرد و این امر در توافق با کارفرماست.

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به این موضوع که کمیسیون اجتماعی هزینه‌های این طرح را بر عهده دولت گذاشته است، گفت: کشور از لحاظ اقتصادی با وضعیتی مناسبی رو‌به‌رو نیست. برای مثال اگر بگوییم به کارفرماها تسهیلات می‌دهیم، چطور می‌توانیم چنین هزینه‌ای را به دولت تحمیل کنیم؟ آن هم با این شرایطی که دولت در آن قرار دارد، اصلاً مقدور نیست که مسائل را به این شکل ببینیم.