کدخبر: ۱۰۰۸۷۷ لینک کوتاه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

وام ازدواج از دستور کار بانک ها خارج شده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بانک ها تسهیلات قرض الحسنه پرداختی را فقط به کارمندان خود می دهند و آخرین آمار نشان می دهد که ۷۰ درصد وام های پرداختی در این حوزه به کارمندان بانک ها داده شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از تسنیم، عبدالکریم رجبی در گفت‌وگویی از پایدار بودن برنامه کمیسیون اقتصادی مجلس برای دعوت از نعمت‌زاده و سیف به این کمیسیون برای پاسخگویی درباره رانت 650 میلیون یورویی خبر داد و اظهار داشت: البته کمیسیون اصل90 نیز به این پرونده ورود کرده و برخی می‌گویند ظاهراً مشکل حل شده است اما کمیسیون اقتصادی همچنان مصر است تا آقایان در این باره شفاف‌سازی کنند.

او در ادامه از عدم پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سیستم بانکی انتقاد کرد و افزود: هم‌اکنون رسماً وام ازدواج از حوزه وظایف بانک‌ها خارج شده است و بانک‌ها به جای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و شرکت داری سوق پیدا کرده‌اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین ادامه داد: بانک‌ها البته تسهیلات قرض‌الحسنه پرداختی را فقط به کارمندان خود می‌دهند و آخرین آمار نشان می‌دهد که 70 درصد وام‌های پرداختی در این حوزه به کارمندان بانک‌ها داده شده است.

رجبی با بیان اینکه بانک‌ها باید برای ترغیب جوانان به ازدواج از سرگیری پرداخت این تسهیلات را دستور کار قرار دهند، تصریح کرد: کمیسیون اقتصادی حتماً از وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در این باره گزارش می‌خواهد چراکه تاکید دولت هم این است که بانک‌ها در راه پرداخت وام ازدواج فعال شوند.

او در ادامه گفت: منتظر لایحه‌ای از سوی دولت برای مقابله با شرکت داری و اصلاح نظام بانکی هستیم تا بانک‌ها در حوزه وظایف خود عمل کنند چرا که هم‌اکنون بانک‌ها به جای عمل به وظایف خود به فعالیت‌های دیگری روی آورده‌اند.

نماینده مردم مینودشت در مجلس اضافه کرد: متاسفانه به جای افزایش بنگاه‌های اقتصادی در کشور هم‌اکنون شاهد رشد قارچ‌گونه شعب بانک‌ها هستیم آن ‌هم به این خاطر که فعالیت‌های بانکی سودآور است.

رجبی تاکید کرد: اگر دولت لایحه اصلاح نظام بانکی را به مجلس ندهد به طور حتم کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه‌وبودجه برای تدوین طرح و لایحه ویژه در این خصوص وارد عمل خواهند شد.