کدخبر: ۱۰۱۲۸۶ لینک کوتاه

معاون اجرایی رئیس جمهور مطرح کرد:

سفرهای استانی دولت توسعه محور است

معاون اجرایی رئیس جمهور، با بیان اینکه سفرهای استانی دولت تدبیر و امید توسعه محور است، از وجود سه هزار طرح نیمه کاره در استان لرستان خبر داد و گفت که ۷۹ طرح در استان لرستان ظرف دو سال آینده به اتمام می رسد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایرنا، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهوری در برنامه بخش ویِژه خبری که پنجشنبه‌شب از شبکه دوم سیما پخش شد افزود: دولت تدبیر وامید در سفرهای استانی رویکرد جدیدی را اتخاذ کرده که از جمله آن می‌توان به توسعه محور بودن سفرها و مشارکت مردمی و استفاده از ظرفیت‌های هر استان جدا از بودجه عمومی و حرکت کردن به سمت فعالیت‌های اقتصادی اشاره کرد.

او در این برنامه یادآور شد: قرارگاه‌های سازندگی ظرفیت‌های بسیار بزرگی برای سازندگی کشور هستند که توانایی انجام خدمات بزرگی دارند و اگر ما از این ظرفیت‌ها در استان‌های مختلف از جمله لرستان استفاده کنیم حتماً به نتایج خوبی می‌رسیم.

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری در ادامه تاکید کرد: در یکی از جلسات در استان لرستان نمایندگان 75 نهاد مختلف را دعوت کردیم و درنهایت با حضور استاندار لرستان، این نهادها به صورت فی‌البداهه تعهداتی را به منظور انجام برخی فعالیت‌ها در استان لرستان بر عهده گرفتند.

شریعتمداری با یادآوری اینکه دولت به دنبال نگاه مشارکت جویانه است توضیح داد: بودجه عمومی به 79 طرح مهم در استان لرستان اختصاص داده می‌شود و بر این اعتقادیم اتکا به بودجه عمومی، ما را از هدف دور می‌کند و امروز سه هزار طرح نیمه‌کاره در استان لرستان داریم و اگر قرار باشد به صورت قطره‌ای از بودجه عمومی برای تکمیل این طرح‌ها استفاده شود این طرح‌ها پس از گذر سالیان سال به سرانجام خواهد رسید.

او تاکید کرد که این 79 طرح در سال‌های 1393 و 1394 به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین از این تعداد قطعاً 67 طرح در سال 1393 بهره‌برداری خواهد شد.

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری گفت: باید کار را به دست مردم بسپاریم و نظر رئیس‌جمهوری و دولت نیز همین است. نمی‌توان به زور سرمایه‌های مردم را به سمت‌وسوی معینی بفرستیم از این‌رو دولت به عنوان متولی، در تلاش برای ارائه سیاست‌های تشویقی است.

شریعتمداری با یادآوری اینکه 150 هزار تحصیل‌کرده لیسانس و فوق‌لیسانس در استان لرستان جویای کار هستند یادآور شد: افزایش مهارت‌های شغلی به اشتغال این گروه کمک خواهد کرد. وزارت تعاون برنامه خوبی را جهت افزایش مهارت‌های شغلی قشر جوان در استان لرستان در دستور کار قرار داده است.

او در ادامه به اجرای سه طرح در عرصه حمل‌ونقل در استان لرستان اشاره کرد.

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری در ادامه تاکید کرد: در عرصه صنایع پایین‌دستی و پتروشیمی ما شاهد تولید اتیلن در شهر خرم‌آباد هستم که این اتیلن می‌تواند تبدیل به محصولات پایین‌دستی پتروشیمی شود ویکی از برنامه‌های دولت در این بخش راه‌اندازی شهرک کیمیا شهر است و وزیر نفت در این باره تعهد مکتوب داد که ظرف یک سال و نیم آینده، زیرساخت‌های موردنیاز در این عرصه تامین شود.

به گفته شریعتمداری، در استان لرستان یک کارخانه تولید الیاف وجود دارد که می‌توان با تقویت زنجیره آن، شرایط بهتری را ایجاد کرد.

او خاطرنشان کرد: امروز متقاضیان سرمایه‌گذاری در استان لرستان در نوبت قرار دارند. در مدت‌زمان هشت ماه اخیر جذب سرمایه جدید شده است. برخی بخش‌های تعطیل را راه‌اندازی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز صورت گرفته است.

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری با یادآوری اینکه سه درصد سنگ‌های مهم تزیینی دنیا و 29 درصد از سنگ‌های تزیینی کشور در استان لرستان قرار دارد گفت: ما باید به درد واحدهای سنگ‌بری صادرکننده برسیم. تحریم جلوی صادرات را گرفته و ما ملزم به رسیدگی به این بخش‌ها هستیم.

شریعتمداری اظهار کرد: یکی از مسائل مهم مورد تاکید رئیس‌جمهوری راه‌اندازی دوباره واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل استان لرستان بود. واحدهای صنعتی در این استان با ظرفیت 12 درصد در حال فعالیت است. در این زمینه با وزیر صنایع و رفاه و رئیس‌کل بانک مرکزی جلساتی برگزار و معضلات موجود دسته‌بندی شد.

او افزود: همچنین کارگروه ویژه‌ای برای رسیدگی به معضلات بخش‌های صنعتی فعال، نیمه فعال و تعطیل تشکیل شد.

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری تاکید کرد: مردم استان لرستان به دلیل بیکاری فرزندان‌شان در رنج هستند و این استان جز استان‌های اول در بیکاری است اما ظرفیت‌های بسیاری در آن وجود دارد و این امر قابل حل است.

شریعتمداری با اشاره به زمینه مساعد کشاورزی و دامپروری در استان لرستان توضیح داد: بخش بزرگی از اراضی این استان به صورت دیم کشت می‌شود این مشکل تاریخی است و می‌توان بخشی از ظرفیت‌های آبی کشور صرف کشت آبی در این استان شود.

او گفت: یکی از مسائل مهم در این بخش، بهینه‌سازی کانال‌های آب‌رسانی در استان لرستان است که منابع لازم برای انجام این امر اختصاص داده شده است.

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های بالای گردشگری استان لرستان به واسطه بناهای تاریخی و طبیعت این استان اظهار امیدواری کرد که با تکمیل هتل‌ها و ساخت مهمان‌پذیرهای مناسب در این شهر، بستر لازم برای جذب گردشگر فراهم شود.

شریعتمداری همچنین گفت که در بخش بهداشتی درمانی نیز تجهیز بیمارستان شهید رحیمی لرستان در سفر اخیر دولت به این استان قطعی شد.