کدخبر: ۱۰۱۲۹۸ لینک کوتاه

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد:

زیرساخت های مناسبی برای شناخت دارایی افراد وجود ندارد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه زیرساخت های مناسبی در کشور برای شناخت درآمد و دارایی افراد وجود ندارد، گفت: دولت ناگزیر است از آمارهای ثبتی استفاده کند در حالی که این آمارها خطا دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از مجلس نیوز، غلامرضا تاجگردون، عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس درباره آغاز راستی آزمایی اطلاعات متقاضیان دریافت یارانه گفت: دولت مجاری مختلف را بررسی کرده و به این نکته رسیده که پایه‌های اطلاعاتی او به شکلی نیست که بخواهد پایشی در این زمینه داشته باشد؛ لذا مسیر کنونی را انتخاب کرده است.

نماینده مردم گچساران در مجلس درباره موانع پیش روی دولت در این مسیر افزود: دولت ناگزیر است از آمارهای ثبتی استفاده کند و این در حالی است که آمارهای ثبتی در سیستم‌های کشور ما خطا دارد یعنی دارایی‌های افراد یا درآمدهای آنها به اسم کسان دیگری است.

او با اشاره به اینکه زیرساخت‌های مناسبی در کشور برای شناخت درآمد و دارایی افراد وجود ندارد، ادامه داد: در کشور قانون پول‌شویی نبود، سیستم اطلاعاتی واحد وجود نداشت در حالی که پرونده مالیاتی یک نفر در همه جا باید مشخص باشد و مثلاً بارها دیده شده کارت اطلاعاتی یک تاجر بازرگانی به اسم یک کارگر است و کل معاملات به اسم او ثبت می‌شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس در پاسخ به این سوال که آیا با وجود شرایط و نواقص کنونی، دولت می‌تواند در انجام راستی آزمایی خانوارها موفق باشد، گفت: صد درصد نمی‌تواند موفق باشد؛ حتماً نقصان خواهد داشت و دلیل آن هم پایه‌های اطلاعاتی است اما به‌رغم وجود این زیرساخت‌های ناکارآمد، دولت ناگزیر از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها بود و این راه باید طی می‌شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: حتی با وجود این نقصان‌ها، هدفمند کردن یارانه‌ها و پرهیز از پرداخت یارانه یکسان به متقاضیان، بهتر از عدم انجام آن به نظر می‌رسد.

گفتنی است محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دولت از آغاز راستی آزمایی اطلاعات متقاضیان یارانه خبر داده است.