کدخبر: ۱۰۱۴۳۵ لینک کوتاه

با تصویب جزییات طرح افزایش نرخ باروری اعمال می شود

مجازات حبس برای وازکتومی و توبکتومی

در صورت تصویب جزییات طرح افزایش نرخ باروری مجازات دوتا پنج سال حبس برای انجام عمل های جراحی جهت پیشگیری از بارداری (وازکتومی و توبکتومی) اعمال خواهد شد.

به گزارش «اقتصاد نیوز»، بعد از صحبت‌های بسیار درباره نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، در جلسه علنی امروز مجلس پس از تصویب کلیات افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور، این طرح جهت بررسی بیشتر به کمیسیون بهداشت ارجاع داده شد.

کلیات این طرح در جلسه علنی امروز مجلس مورد بررسی قرار گرفت و بعد از تصویب آن محمد حسن ابوترابی‌فرد که اداره‌ جلسه را بر عهده داشت، از نمایندگان خواست به ارجاع آن به کمیسیون رای دهند.

ابوترابی اضافه کرد: هر چند نسبت به کلیات این بحث نگاه مثبتی وجود دارد اما در مورد مواد طرح مورد بحث دوستان ما در کمیسیون‌های بهداشت، فرهنگی و کمیسیون‌های دیگر نگاه اصلاحی دارند. بنابراین با عنایت به تبصره 2 ماده 155 آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد ارجاع این طرح به کمیسیون رای‌گیری می‌کنیم.

نمایندگان در ادامه با 162 رای موافق، 11 رای مخالف از مجموع 205 نماینده‌ی حاضر به دو فوریتی شدن طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور رای دادند و آن را به کمیسیون بهداشت ارجاع کردند.

همچنین علی مطهری، محمد صالح جوکار و داوود محمدی از موافقان این طرح بودند که در همین زمینه علی مطهری به عنوان اولین موافق برای دفاع از این طرح پشت تریبون مجلس رفت و به دفاع از کلیات این طرح پرداخت که در نهایت نمایندگان با 106 رای موافق، 72 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر، به کلیات این طرح رای دادند.

در صورت تصویب جزییات طرح مجازات دو تا پنج سال حبس برای انجام عمل‌های جراحی جهت پیشگیری از بارداری (وازکتومی و توبکتومی)‌ اعمال خواهد شد.