کدخبر: ۱۰۱۵۲۸ لینک کوتاه

لایحه افزایش سرمایه در هفته نامه تجارت فردا

جیب پر از خالی / بانک ها در حال گِل بازی هستند

شماره ۹۲ هفته نامه تجارت فردا در پرونده بهارستان خود به موضوع افزایش سرمایه بانک ها پرداخته است و گفت گو یی با غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس داشته است.

شماره 92 هفته نامه تجارت فردا در پرونده بهارستان خود به موضوع افزایش سرمایه بانک ها پرداخته است.

 در این پرونده گزارشی از واکنش مجلس به درخواست بانک مرکزی در رابطه با افزایش سرمایه بانک ها در طول سالیان گذشته نوشته شده است و شرایط بانک ها در دولت های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی نژاد. همچنین یادداشت هایی از موسوی لارگانی و ابراهیم نکو، نایب رئیس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم، با عنوان های اصلاح قوانین بعد افزایش سرمایه و بانک ها از وظایف ذاتی خود دور شده اند، کار شده است. 

تجارت فردا در رابطه با لایحه افزایش سرمایه بانک ها، گفت و گویی داشته است با غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با عنوان " بانک ها در حال گل بازی هستند " که خلاصه گفت و گو در ادامه می آید:

* در حال حاضر سرمایه بانک ها در سطح بسیار پایینی قرار گرفته و بانک ها عملاً توان پرداخت تسهیلات و تعهداتشان را ندارند.

*مجلس اختیارات لازم را به دولت داده است که وام ها را با هر نرخی محسابه کند و به هر شیوه ای دریافت کند و بعد که وصول شد آنها را در جهت افزایش سرمایه بانک ها یا پرداخت بدهی بانک ها استفاده کند.

*اگر دولت لایحه ای جامع، صحیح و عاقلانه در رابطه با افزایش سرمایه بانک ها به مجلس ارائه کند، قطعاً نمایندگان همکاری خواهند کرد.

*متاسفانه وجود امضاهای طلایی و افراد سفارش شده و البته نبود شفافیت در سیستم بانکی کشور همیشه باعث فساد شده است.

*برخی افراد سفارش شده وام های کلانی گرفته اند اما با نرخ بهره پایین و همین یکی از علت هایی است که امروز بانک های کشور معوقات بسیاری دارند.

*نظارت تنها مختص به مجلس نیست بلکه مهمترین نهاد ناظر در امر عملکرد بانک ها، بانک مرکزی است.

*در دوره ای تهاجم غیر معقولانه ای به بانک مرکزی صورت گرفت که باعث شد نظارت سیستم بانکی ضعیف شود.

*چون در سالهای گذشته در سیستم بانکی و مالی کشور اتفاقاتی افتاده، امروز بگوییم به آن دلیل کل کشور تعطیل باشدکه دیگر تخلفی رخ ندهد، این طرز تفکر درست نیست.

*بانک های کشور در حال گل بازی کردن هستند چرا که نه مشارکتی در تولید دارند و نه فعالیتی دارند، که تنها دلیلش هم این است که سرمایه ندارند.

*از آنجایی که سود بانک ها کم است طبیعی است که بخواهند وارد حوزه ساخت و ساز شوند تا سود سپرده های خود را در بیاورند.

*در حوزه ساخت و ساز بیشتر بانک ها خصوصی ورود پیدا کرده اند تا بانک ها دولتی.

*در دوره ای وادادگی بانک مرکزی باعث شد که سیستم نظارتی اش بسیار ضعیف عمل کند و هر کسی بتواند به آن حمله کند.