کدخبر: ۱۰۱۹۱۰ لینک کوتاه

بررسی«کاهش ساعت کار زنان» در گفت وگو با فاطمه آجرلو

بیم از خودداری از استخدام زنان

نماینده دوره های هفتم و هشتم مجلس، در رابطه با طرح کاهش ساعت کار زنان گفت: زمانی که این طرح را کالبدشکافی کنیم متوجه می شویم که این طرح به ضرر بانوان شاغل است.

فاطمه آجرلو  در گفت‌و‌گو با «اقتصادنیوز» با بیان اینکه طرح کاهش ساعت کار زنان در ظاهر به نفع خانم‌ها شناخته می‌شود گفت:  مدافعان این طرح معتقدند هدفشان از ارائه چنین طرحی بهبود وضعیت زنان در جامعه بوده اما زمانی که این طرح را کالبدشکافی کنیم متوجه این موضوع می‌شویم که این طرح به ضرر  بانوان شاغل است. چرا که اکثر کارفرماها با اجرایی شدن چنین طرحی از استخدام آنها خودداری می‌کنند و ترجیح می‌دهند مردان را استخدام کنند، نه خانمی که قرار است به او شش ماه مرخصی زایمان بدهند.

او افزود :  ما این مسئله را زمانی که در مجلس بحث مرخصی شیردهی بانوان مطرح بود داشتیم و متوجه شدیم بسیاری از کارفرماها از استخدام زنان پرهیز می‌کنند و البته زنان هم از این ماجرا متضرر  بودند، چرا که بعد از بازگشت از مرخصی زایمان دیگر کار خود را نداشتند  یا مرتبه شغلی آنها کاهش پیدا کرده بود، به خصوص در مورد زنانی که شغل‌های کلیدی از قبیل مدیریت و .. داشتند و عقلانی هم نیست که یک پست کلیدی شش ماه بدون مسئول   یا جایگزنی بر سر کار باشد که نتواند از پس همه کارها بر بیاید.

نماینده دوره هفتم و هشتم مجلس بیان کرد:اگر این طرح اجرایی شود بسیاری از خانم‌هایی که در  بیرون از منزل کار  می‌کنند، شغل خود را از دست می‌دهند. اما برای اینکه کارفرماها راضی به دادن مرخصی شیر دهی یا دیگر مزایا به زنان شوند، می‌توان مزیت‌هایی برای کارفرما در نظر گرفت تا تن به اجرای این تسهیلات بدهند، از جمله اینکه معافیت مالیاتی برای آنان در نظر گرفت  یا در شرایط استفاده از حامل‌های انرژی تسهیلاتی به آنها داده شود.
آجرلو با بیان اینکه یک نماینده زن در مجلس، همانند یک همکار مرد خود فعالیت می‌کند و در همه جلسات، کمیسیون ها و ... حاضر می‌شود، گفت : این فعالیت‌ها مانع از رسیدگی او به امور خانواده به هیچ وجه نمی‌شود و همانطور که این موضوع در مورد نمایندگان مجلس صدق می‌کند باید در سطح کلان هم چنین دیدی وجود داشته باشد و در مسئله اشتغال بین زن و مرد تفاوتی نباشد.

او خاطر نشان کرد: طرح چنین مسائلی در جامعه و همچنین مسئله اشتغال زنان جز  ایجاد تنش هیچ فایده دیگری ندارد و باعث می‌شود که بسیاری از زنان شغل خود را از دست بدهند.