کدخبر: ۱۰۳۰۷۱ لینک کوتاه

غیرقانونی ها علیه فرجی دانا

اتفاقی که ممکن است روز چهارشنبه جاری در صحن علنی مجلس بیفتد، بیان جزییات پشت پرده مسائلی از سمت فرجی داناست که در دوران دولت سابق در وزارت علوم اتفاق افتاده است.

به گزارش «اقتصانیوز»،‌ اتفاقی که ممکن است در روز استیضاح وزیر علوم در صحن علنی مجلس بیفتد، بیان جزییات پشت پرده مسائلی از سمت فرجیداناست که در دوران دولت‌ سابق در وزارت علوم اتفاق افتاده است.

سکوت حسن مسلمی شکست


«به اطلاع می‌رسانم درخواست بورس تحصیلی فرزند وزیر محترم علوم دولت دهم، و فرزند آقای دکتر صدیقی رئیس محترم کنونی سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم، توسط پدرشان انجام شد.» 
این بخش کوتاهی از نامه‌ای است که حسن مسلمینائینی، مدیر کل بورس دولت دهم در نامه‌ای به رسانه‌های کشور ارسال کرده است. 
آن طور که حسن مسلمی نوشته، در چند هفته گذشته خبرنگاران زیادی با او برای مصاحبه تماس گرفته‌اند اما او همه درخواست‌ها را رد کرده و تنها به ادعای خودش در برابر اتهامات سکوت کرده بود تا امروز که نامه‌ای به نگارش درآورده است. 
مدیر کل بورس وزارت علوم دولت محمود احمدی‌نژاد در نامه خود سعی کرده است که با دلیل و توجیه از نمایندگان مجلس و افرادی که در دولت قبل بورس‌های غیرقانونی گرفته‌اند، دفاع کند. به طوری که در بخشی از نامه می‌گوید: «در ادامه بداخلاقی و بی‌انصافی راجع به دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه، بعد از قطعی شدن استیضاح وزیر علوم، بعضی رسانه‌ها شروع به بداخلاقی بسیار زشت در مورد تعدادی از نمایندگان محترم مجلس و استیضاح‌کنندگان وزیر کردند.» 
او در دفاع از نمایندگان مجلس به سوابق تحصیلی فرزند محمد سلیمانی، نماینده مجلس اشاره می‌کند و با اشاره به رتبه زیر ۷۰ آقازاده نماینده مجلس در کنکور سراسری و رتبه زیر ۱۵ او در کنکور سراسری کار‌شناسی ارشد و ارائه معدل دوره کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد این آقازاده و دیگر سوابق تحصیلی‌اش، نتیجه‌گیری می‌کند که چنین آقازاده‌ای با این سوابق علمی و تحصیلی هیچگاه نیازی نداشته است که از امتیازات خاص استفاده کند. 
او در بخش دیگری از نامه خود، ادعا می‌کند که فرزند یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز با مدرک کار‌شناسی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز با معدل 14.3و مدرک کار‌شناسی ارشد از یکی از دانشگاه‌های دولتی شهرستان با معدل17.3 در بورس تحصیلی خارج از کشور سال ۱۳۹۱ پذیرفته شده‌اند. اما حسن مسلمی برای این ادعای خود هیچ اسمی از نماینده‌ای که او اصلاحطلب می‌خواند نمی‌آورد و تنها به اصلاحطلب بودن او تاکیید می‌کند. 
مسلمی راجع به تقاضای وزیر علوم دولت دهم و رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم در خصوص درخواست برای آقازاده‌هایشان در خصوص ارائه بورس به آنها، مدعی می‌شود که این دو آقازاده در مدت زمان کوتاهی از دو دانشگاه مختلف مدارک لازم بورس را اخذ کردند. فرزند وزیر از دانشگاه تربیت مدرس و فرزند رئیس سازمان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر. 

آقازاده‌ها در دانشگاه‌های خارجی
پس از قطعی شدن استیضاح رضا فرجیدانا، وزیر علوم دولت یازدهم، اسامی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خانواده وزرای دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان استفاده‌کنندگان بورسیه‌های غیرقانونی منتشرشد. در این فهرست نام پسر و داماد وزیر ارتباطات دولت قبلی نیز دیده می‌شود. 
زمانی که مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، خبر اعطای سه هزار بورسیه غیرقانونی را اعلام کرد، همین کافی بود که نمایندگان مجلس که در پی آن بودند که شرایط استیضاح وزیر علوم را فراهم کنند، حال شرایط را مساعد بببیند و وارد عمل شوند. 
به‌گزارش ایلنا وزیر ارتباطات دولت گذشته از طراحان اصلی استیضاح به‌شمار می‌رود. او و خانواده‌اش از جمله کسانی بوده که از این بورسیه‌های غیرقانونی استفاده کرده است. 
پس از اعلام وصول طرح استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس، فهرستی از اسامی دانشجویانی که به‌طور غیر قانونی از بورسیه‌ها استفاده کرده‌اند منتشر شد. 
بورس نخبگان برای معدل ۱۳
در فهرست منتشر شده توسط ایلنا، نام پسر و داماد وزیر ارتباطات دولت گذشته به چشم می‌خورد. داماد این نماینده فعلی مجلس، بورس ادامه تحصیل در آمریکا و پسر او بورس ادامه تحصیل در کانادا گرفته است. همچنین فرزند وزیر علوم دولت سابق، با معدل ۱۳ از بورس نخبگان استفاده کرده و اکنون مشغول تحصیل در مقطع دکتراست. 
 
بر اساس این گزارش، خواهرزاده و داماد خواهر وزیر علوم دولت احمدی‌نژاد نیز موفق به دریافت بورسیه شده‌اند. مطابق اسناد موجود، به همسر او نیز مجوز فعالیت در یک مرکز آموزش عالی ویژه زنان در تهران داده شده است که مطابق قوانین موجود این امر یک تخلف قانونی به شمار می‌آید. نام یکی از مدیران رسانه منتسب به جریان اصولگرا هم، که این روز‌ها با تمام توان پیگیر استیضاح وزیر علوم است، در این فهرست وجود دارد. 
این مدیر رسانه‌ای هم‌اکنون در حال تحصیل در مقطع دکترا در رشته مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران است که به دلیل سن بالا طبق قانون شرایط استفاده از بورس را ندارد. 
 این بورسیه‌ها در دوران وزارت کامران دانشجو اعطا شده است. محمد زاهدی، وزیر علوم دولت نهم در حال حاضر رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و از طراحان استیضاح وزیر علوم به‌شمار می‌رود.

محمدرضا رضوان‌طلب، رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم آمار بورسیه‌های غیرقانونی دولت گذشته را 3702 نفر بیان کرده که پرونده 1080 نفر آنها همچنان در ابهام است. 
رضوان‌طلب در همین زمینه به ایسنا گفته است: «طبق مقررات قبل از جایابی و شروع تحصیل دریافت‌کنندگان بورسیه دولتی، باید از مرکز جذب اعضای هیات علمی هم درخواست تایید صلاحیت عمومی شود. اما این قانون در بسیاری از موارد رعایت نشده است.» 
او افزوده است: «در حال حاضر یک آمار 3002 نفر و یک آمار ۷۰۰ نفر وجود دارد که مشکل حدود هزار نفر آنها تاکنون برطرف نشده و در مسیر برطرف شدن هم قرار نگرفته است. مشکل ۷۰ تا ۸۰ نفر غیر قابل حل است، زیرا اظهاراتی کردند که با مدارک آنها مطابقت ندارد، اما آن زمان بنا بر این شده بود که این افراد به سرعت بورسیه‌ای شوند و در بعضی موارد به محض بورسیه شدن فرد، هزینه بورسیه که ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان بوده به حساب دانشگاه مربوط واریز شده است.» 

فرجی‌دانا و نمایندگان روبهروی یکدیگر
پیش از این نمایندگان مجلس برای رهایی انصراف از استیضاح کردن فرجی‌دانا وزیر علوم دولت روحانی از او خواسته بودند که دانشجویان ستاره‌دار و مدیرانی که در حوادث سال ۸۸ حضور داشته‌اند را اخراج کند. اما فرجی‌دانا حاضر به تمکین به این خواست نشد. 
اتفاقی که ممکن است روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس بیفتد، بیان جزییات پشت پرده مسائلی از سمت فرجیداناست که در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد در وزارت علوم اتفاق افتاده است. 
علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی نیز گفته است که وزیر علوم باید از این استیضاح استقبال کند، زیرا حضور فرجیدانا در مجلس «باعث برملا شدن حقایق و خلاف‌های دولت گذشته خواهد شد». 
به گفته حجت‌الله درویش‌پور، عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز دست‌کم 10 نفر از نمایندگان کنونی مجلس از دریافت‌کنندگان بورسیه‌های غیرقانونی هستند. او می‌گوید افشای این بورسیه‌ها یکی از دلایل فشار بر وزیر علوم است. 
جواد هروی، رئیس کمیته آموزش‌عالی مجلس٬ از اتمام بررسی پرونده بورسیه‌ها در تمامی دولت‌های پیشین خبر داده و به خانه ملت، گفته است: از سال ۷۵ که بورسیه‌ها انجام شده، مواردی از تخلف دیده می‌شود. طبق بررسی‌ها بیشترین تخلف در زمینه بورسیه‌ها مربوط به دولت دهم است. 
او تاکید کرد: بررسی پرونده بورسیه‌ها تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت و هیچ موضوعی نمی‌تواند خللی در آن ایجاد کند. به ثمر نشستن استیضاح وزیر علوم و روی کار آمدن وزیری دیگر تاثیری در پیگیری تخلف دانشجویان بورسیه نخواهد داشت. 
همزمان با این اتفاقات، ایلنا جزییات جدیدی از این پرونده را فاش کرد و خبر داد که نام برخی از وزیران دولت قبلی، وابستگان آنها و افراد مرتبط با شماری از استیضاح‌کنندگان در میان دریافت‌کنندگان «بورسیه‌های غیرقانونی» قرار دارد. اما به نظر می‌رسد این افشاگری‌ها خشم تعدادی از امضاکنندگان طرح استیضاح و نمایندگان اصولگرای مجلس را برانگیخته است. آنها ادعا می‌کنند پیش‌کشیدن بحث بورسیه‌ها، فضاسازی رسانه‌ای برای جلوگیری از استیضاح وزیر علوم است. 
 
انکار غیرقانونی‌ها
عباس مقتدایی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و از امضاکنندگان طرح استیضاح رضا فرجیدانا،  ۲۳ مرداد ماه به فارس گفت: «باید مشخص شود چرا آقای وزیر پیش از طرح مساله استیضاح این تخلفات را رسانه‌ای نکرده است تا ما از ایشان حمایت کنیم.» 
مقتدایی سیاسی بودن استیضاح را تکذیب کرده و خطاب به کسانی که تهدید به افشاگری بیشتر کرده‌اند، تایید کرده است که استیضاح‌کنندگان از افشاگری استقبال می‌کنند، زیرا ساختار سالم‌تری در فضای وزارت علوم فراهم می‌آورد. 
علیرضا سلیمی، از امضاءکنندگان طرح نیز گرچه ماجرای بورسیه‌های غیرقانونی را «جوسازی رسانه‌های حامی وزیر علوم» می‌خواند، برخلاف زاهدی وجود تخلف را انکار نمی‌کند. او به تسنیم گفته است: ممکن است که در میان آنها افراد دارای مشکل وجود داشته باشند، ولی اینکه به صورت قطعی گفته شود سه هزار نفر غیرقانونی بورس گرفته‌اند، صحیح نیست. 
در عین حال محمدمهدی زاهدی ادعا کرده است: «دلایلی که باعث استیضاح وزیر علوم شده هیچ ارتباطی با موضوع بورسیه‌های غیرقانونی مورد ادعای این وزارتخانه ندارد.» 

استیضاح رای نمی‌آورد؟
با وجود این صحبت‌ها و ادعا‌ها، در طرحی که ۲۱ مردادماه در صحن علنی مجلس خوانده شد «عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته‌شدگان قانونی بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی» یکی از علت‌های درخواست استیضاح وزیر علوم عنوان شده است. 
از نخستین روزهای حضور فرجی‌دانا در کابینه حسن روحانی، نزدیکی او به اطلاح‌طلبان و استفاده از شخصیت‌های این جناح در برخی از پست‌های مدیریتی و بازگرداندن استادان اخراجی و دانشجویان ستاره‌دار با واکنش مخالفت‌آمیز محافظه‌کاران روبهرو شد. 
در همین حال معاون رئیسجمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ابراز اطمینان کرده است که وزیر علوم به پرسش‌های استیضاح‌کنندگان پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای خواهد داد. مسعود سلطانی‌فر در همین زمینه به ایرنا گفت: مطمئن هستم که با دست پر از این استیضاح دفاع می‌شود و یقین دارم این استیضاح رای نخواهد آورد و ما از توانایی‌های بالای فرجی‌دانا در وزارت علوم سود خواهیم برد.