کدخبر: ۱۰۷۴۷۴ لینک کوتاه

دیکتاتور مصری تبرئه شد

روز مبارک برای مبارک

دادگاه قاهره حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع مصر را تبرئه، و این حکم را غیرقابل تجدید نظر اعلام کرد.

به گزارش «اقتصاد نیوز»، دادگاه قاهره امروز میزبان یکی از دیکتاتور‌های قدیمی خاورمیانه بود؛ حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین مصر.

مبارک به همراه یاران و هم‌پیمانان دیروز و هم‌بندی‌های امروز خود به دادگاه آورده شد تا پاسخگوی شکایت‌ها از خود باشند. همچنین فرزندان و وزیر کشور نیز به عنوان متهمان در کنار مبارک بودند. 

معترضان به عملکرد مبارک پشت درهای دادگاه منتظر بودند تا ببینند رهبری که در اعتراضات خیابانی دست به کشتار گسترده شهروندان و معترضان زد، چه حکمی می‌گیرد اما از شروع دادگاه زمان زیادی نگذشته بود که حس ناامیدی و یاس در میان افراد رسوخ کرد. 

قاضی دادگاه آب سردی روی انتظار شهروندان منتظر رای محکومیت مبارک ریخت. او اعلام کرد که بررسی دادخواست و شکایت وارد شده علیه مبارک در پرونده قتل تظاهرکنندگان مجاز نیست و قضاوت در این خصوص را به تاریخ واگذار کرد.  

دادگاه قاهره همچنین حبیب العادلی، وزیر کشور دوران حسنی مبارک و شش معاونش را در ارتباط با قتل تظاهرکنندگان تبرئه کرد. عادلی متهم به کشتار صدها نفر در جریان اعتراضات مصر شده بود. همچنین مبارک از اتهام فساد مالی مبنی بر صادرات گاز به اسرائیل تبرئه شد.

بر این اساس، در جریان اعتراضات مصر حدود 800 نفر در این کشور کشته شدند و به همین دلیل بعد از سقوط حکومت مبارک، وی  به همراه وزیر کشور به اتهام همدستی در کشتن تظاهرات‌ کنندگان مصری به حبس ابد محکوم شده بود و چندی بعد دیوان عالی مصر درخواست تجدیدنظر این دو نفر را با استدلال‌های فنی پذیرفت و به محاکمه مجدد آنها رای داد که امروز این دو از اتهامات تبرئه شدند. 

تبرئه مبارک به معنای آزادی او نیست، چرا که حسنی مبارک به اتهام اختلاس اموال عمومی در حال گذراندن سه سال محکومیت خود در زندان است.