کدخبر: ۱۰۸۲۲۶ لینک کوتاه

رئیس مجلس در همایش قانون‌گذاری:

معادن دچار احتکار دولتی شده‌اند

علی لاریجانی گفت: بسیاری از امور کشور ربطی به گرایشات روزمره سیاسی ندارند مانند بحث کم‌آبی؛ یعنی ما کشور کم‌آبی هستیم و فرقی ندارد که کدام نحله‌های فکری (اصولگرا یا اصلاح‌طلب) باید برای این موضوع فکری کنند تا مشکلات حل شود.

به گزارش «اقتصادنیوز»، علی لاریجانی با حضور در سومین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانون‌گذاری به ایراد سخنرانی پرداخت که در ادامه مهترین صحبت‌های رئیس مجلس در ادامه می‌آید:

وقتی بودجه متورم داریم، باید دید که چطور می‌شود بودجه عمرانی را حرکت داد. چرا که صرفا بر روی کاغذ و با اینکه بگوییم 200 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی نوشته شود، این مساله دردی را دوا نمی‌کند.

ما امروز 650 هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه داریم. بنابراین باید روشی را در پیش بگیریم تا این را به بخش تولید وارد کنیم.

در مورد صادرات باید مشوق‌هایی فراهم کرد تا این امر به خوبی روال خود را در پیش گیرد، چرا که بازارهای مهمی در اطراف کشور ما وجود دارد، در حالی که مشوق‌های صادراتی ما به میزان کافی نیست. بنابراین اگر می‌خواهیم تولید رونق یابد، باید به صادرات توجه کنیم.

معادن در کشور ما دچار احتکار دولتی شد‌ه‌اند و دولت اجازه نمی‌دهد که بخش خصوصی از معادن استفاده کنند ولی برای تحول در کشور و دوری از تک‌محصولی بودن باید از معادن استفاده کرد و در بخش معادن تسهیلاتی را ایجاد کرد تا رونق تولید سامان دهیم.

واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی یکی از راهکارهای فعال کردن تولید است.

یک پروژه بیمارستانی نباید 50 سال طول بکشد تا خودش به یک معضل و یک مجموعه کلنگی تبدیل شود، بنابراین یکی از مهمترین راهکارهای ما واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی است.

ظرفیت تولید مرغ در کشور 2.5 میلیون تن و نیاز کشورمان 1.5 میلیون تن است، بنابراین ظرفیت بالایی را برای استفاده از تولید داریم و اگر موتور صادراتمان راه بیفتد، مسائل حل می‌شود.

بخشی از معوقات بانکی مربوط به کارخانه‌ها است که به دلیل تلاطم‌های بازار دچار معوقات شده‌اند؛ این بخش با سوءاستفاده‌گران از بانک‌ها تفاوت دارند و در خصوص سوءاستفاده‌گران در بخش معوقات قوه قضائیه می‌تواند با آنها برخورد کند.

مرکز پژوهش‌های مجلس بسته‌ رونق تولید کشور را با توجه به شرایط فعلی کشور هم از نظر اقتصادی و هم در مورد تمام مسائل تدوین کند.