کدخبر: ۱۱۰۲۶۸ لینک کوتاه

گزارش میدانی اقتصادنیوز از بازار ارز امروز

رابطهٔ سفارت انگلیس و نرخ دلار!/دلارفروشان منتظر ارزانی‌اند

امروز ارز در بازار آزاد ارز با قیمت حدود ۳۴۵۵ تومان خریداری و با قیمت ۳۴۸۰ تومان فروخته می‌شد.

آیسان تنها: با ابلاغ رسمی بخش‌نامهٔ جدید بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت معاملات کاغذی ارز، این روز‌ها بازار آزاد ارز واقع در چهار راه استامبول تهران خلوت‌تر از حد معمول است، هرچند که هنوز زیر پوست این بازار فعالیت‌هایی انجام می‌شود.

هنوز دلالان هستند
هنوز هم بخشی از دلالان ساکن در دایرهٔ خرید و فروش ارز چهارراه استانبول در این محل حضور دارند ولی دیگر حضور افراد گوشی به دستی که از سر و کول مجسمهٔ کوچک این میدان بالا رفته و قیمت دلار را فریاد می‌زنند خبری نیست.

بلکه می‌توانیم آنها را در حالی ببینیم که مشغول صحبت با یکدیگرند و با نگاه نا‌آرامی اطراف را رصد می‌کنند و البته به نظر می‌رسد تعدادی از آنها در انتظار تغییرات مطلوبشان بیکار ننشسته‌اند.

با این همه به نظر می‌رسد تغییری در وضعیت فروشنده‌های ارز اطراف میدان فردوسی ایجاد نشده است. آنها به قوت همیشه در جای خود ساکنند و دنبال مشتری می‌گردند.

این وضعیت ماندگار نیست؟
به گزارش اقتصاد نیوز، اغلب دلالان نیم‌دایرهٔ بازار ارز معتقدند این وضعیت ماندگار نیست و مانند گذشته بازار ارز دوباره به روند سابق خود بر می‌گردد.

یکی از آنها می‌گوید: پیشتر نیز چندین بار تصمیم گرفتند که جلوی کار ما را بگیرند ولی پس از مدتی این بازار را‌‌ رها کردند چون متوجه می‌شوند که نمی‌توانند جلوی کار ما را بگیرند.

او اضافه می‌کند: در دفعات قبل، وقتی جلوی کار ما در این میدان گرفته شد، ما جای خود را عوض کردیم ولی فعالیت خود را متوقف نکردیم، در نتیجه اگر این شرایط ادامه پیدا کند ما هم مکان مبادلات خود را عوض می‌کنیم. و اگر باز هم تصمیم گرفته شود که با ما برخورد شود ممکن است دیگر خرید و فروش ارز اینقدر علنی انجام نشود.

سر دلالان باهوش بی‌کلاه نمی‌ماند
یکی دیگر از دلالان هم می‌گوید: دلالان ساکن در این بازار بسیار باهوش هستند و بالاخره راهی را برای فعالیت خود پیدا می‌کنند.

او می‌گوید: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، دلالان به دنبال راهی دیگر خواهند بود.

دولت بازی در می‌آورد؟
یکی از دلالان اظهار می‌کند: این جزو سیاست‌های دوره‌ای دولت است، زمانی به مهره‌ای ارز می‌دهد که تغییراتی را در بازار ایجاد کنند، اکنون هم جلوی کار مهره‌های خود را می‌گیرد. ما نیز باید منتظر بمانیم تا ببینیم تصمیم بعدی چه خواهد بود.

تاثیر سفارت انگلیس در بازار ارز!
یکی از دلالان هم می‌گوید: خلوتی امروز بازار ارز به تصمیمات دولتی ربطی ندارد! این روز‌ها مذاکرات در جریان است و به زودی سفارت انگلیس در تهران بازگشایی می‌شود.

او تصریح می‌کند: بنابراین دلالان می‌دانند که ارز در ایران سقوط می‌کند و با خرید دلار ضرر خواهند کرد. در نتیجه همه منتظر نتیجهٔ مذاکرات و وضعیت سفارت انگلیس هستند.