کدخبر: ۱۱۰۹۱۲ لینک کوتاه

محمد جواد ظریف:

دلواپسان داخلی با خارجی‌ها تفاوت ماهوی دارند

وزیر امور خارجه در حاشیه کنفرانس مونیخ با حضور در جمع خبرنگاران گفت: اگر مجلس آمریکا تصمیمی درباره تحریم‌ها اتخاذ کند، یقینا مجلس ما نیز اقدام مشابهی انجام خواهد داد و معتقدم که اقدام مجلس آمریکا می‌تواند یک حرکت بسیار خطرناک برای آینده مذاکرات باشد.

به گزارش «اقتصادنیوز» محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دولت یازدهم در حاشیه پنجاه و یکمین کنفرانس امنیتی مونیخ به سوالات خبرنگاران حاضر در این اجلاس پاسخ داد.

ظریف در ادامه دیدارهایش در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیح قرار است امروز با وزیر خارجه انگلیس، نخست وزیر لبنان، وزیر خارجه روسیه و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ملاقات کند. در ادامه مهمترین صحبت های مطرح شده وزیر امور خارجه با خبرگزاری ایلنا و باشگاه خبرنگاران می آید:

چهار ملاقات در آلمان داشتم که دو مورد درباره موضوع هسته ای بود.

نه فقط یک راه حل بلکه چندین راه حل برای حل موضوع هسته‌ای ایران وجود دارد.

به یک اراده سیاسی قوی برای حصول نتیجه مذاکرات نیاز است.

اگر مجلس آمریکا تصمیمی درباره تحریم‌ها اتخاذ کند، یقینا مجلس ما نیز اقدام مشابهی انجام خواهد داد و معتقدم که اقدام مجلس آمریکا می‌تواند یک حرکت بسیار خطرناک برای آینده مذاکرات باشد.

تلاش می کنیم یک اجماع جهانی را برای مقابله با افراط گرایی و برون رفت از وضعیت خونریزی در منطقه دنبال کنیم.

برخی رویکردهای افراط‌گرایانه می‌تواند دستیابی به توافق جامع هسته‌ای را به مخاطره بیندازد.

مذاکرات در حال حاضر به جایی رسیده است که وارد جزییات بحث‌های فنی هر یک از موضوعات شده‌ایم.

در ارتباط با بحث غنی‌سازی، در حال گفت‌وگو درباره این هستیم که سانتریفیوژها با چه چیدمانی می‌تواند بهترین بازده را برای غنی‌سازی با غنای نیروگاهی و نه سلاح هسته‌ای داشته باشد.

در دیدار با یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان و کوفی عنان درباره موضوعات منطقه و شرایطی که در آن وجود دارد متمرکز بودیم.

تحریم‌ها تنها باعث می‌شود که مردم ایران به نیات غرب شک کنند.

مواضع تندی که توسط برخی افراد در داخل کشور اتخاذ می‌شود، ناشی از بدبینی به غرب است. ما هم به همان میزان نسبت به نیات کشورهای غربی بدبین هستیم. این بدبینی ریشه در تاریخ عمیق سیاست‌های نامعقول و ظالمانه غرب دارد.

اسراییلی‌ها و هواداران رژیم صهیونیستی در اروپا و آمریکا شکی ندارند که برنامه هسته‌ای ایران خطری ندارد و آنچه آنها به دنبال حفظ آن هستند، یک تهدیدانگاری از ایران است.

اسراییل هر توافقی را بد می‌داند و تنها توافق خوب از دید نتانیاهو، عدم توافق و حتی بهتر از آن ورود به یک درگیری است.