کدخبر: ۱۱۱۳۷۸ لینک کوتاه

در گفت‌وگو با مشاور وزیر کار مطرح شد:

اقتصاد به زنان پشت کرده است

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده معتقد است که بخش‌های مختلف اقتصاد کشور تاکنون نتوانسته‌اند محل مناسبی برای اشتغال زنان باشند و این مساله قطعاً امر مثبتی نیست.

وحیده نگین در گفت‌وگو با اقتصادنیوز عنوان کرد: در حال حاضر بیش از 48 درصد اشتغال کشور در بخش خدمات قرار دارد که آمار بسیار قابل توجهی است. بر اساس آمارهای موجود، بیش از 55 درصد اشتغال بخش خدمات کشور مختص به زنان است. همچنین بیش از 58 درصد اشتغال بخش خدمات کشور مربوط به نقاط شهری است. بر اساس این آمارها اشتغال زنان در بخش خدمات بیش از سایر بخش‌هاست، به نحوی که یک فاصله حدود 37 درصدی بین اشتغال زنان در بخش خدمات و کشاورزی وجود دارد.

وی تاکید کرد: نکته اساسی در این زمینه این است که بخش‌های کشاورزی و صنعت در کشور ما در سال‌های اخیر وضعیت کاملاً متفاوتی را تجربه کرده‌اند. همان‌گونه که آمارها نیز تایید می‌کنند اشتغال در بخش کشاورزی ما در سال‌های اخیر همواره روند نزولی را تجربه کرده و علت این مساله نیز در دو موضوع اصلی نهفته است. اول اینکه کشور در این سال‌ها با پدیده خشکسالی مواجه بوده و به تبع تاثیر خود را نیز روی اشتغال در این بخش گذاشته است.

مسئله دیگری که وی به آن اشاره کرد، اداره شدن بخش کشاورزی با تفکر سنتی است. معاون وزیر کار معتقد است که واقعیت این است که وضعیت اشتغال در بخش کشاورزی برای هر دو جنس چه زن و چه مرد چندان مناسب نیست.

وی تاکید کرد: درست است که برخی مشاغل صنعتی باید مردانه باشند اما ما نتوانسته‌ایم آن‌گونه که شایسته است از ظرفیت‌های زنان در خدمات جانبی این بخش نیز بهره ببریم. بخش قابل توجهی از صنعت قطعه‌سازی کشور می‌تواند توسط زنان انجام گیرد. جمیع این مسائل باعث شده است که زنان به سمت بخش خدمات که شرایط مختص به خود را دارد سوق پیدا کنند و البته همین تجمع زنان در بخش خدمات منجر به بروز کم‌مهری‌هایی به این بخش از نیروی کار شده است.

معاون وزیر کار تاکید کرد: صاحبان کسب‌وکار برای اینکه سود بالاتری داشته باشند علاقه‌مندند که نیروی کار ارزان‌تری در خدمت داشته باشند. در عین حال بسیاری از زنان، کار با دستمزد پایین را به بیکاری ترجیح می‌دهند. کاری که ما باید کنیم و البته شروع کرده‌ایم، اول از همه اصلاح نگرش‌های فرهنگی به اشتغال زنان در بخش‌های کشاورزی و صنعت است و پس از آن بالا بردن جذابیت اشتغال در این بخش‌ها برای زنان است. در این زمینه باید در ارائه حمایت‌های مادی و معنوی توجه ویژه‌ای به زنان داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بخش‌های دیگر اقتصادی کشور تاکنون نتوانسته‌اند محل مناسبی برای اشتغال زنان باشند و این مساله قطعاً امر مثبتی نیست. در مواجهه با این مساله دو سوال اساسی به ذهن متبادر می‌شود، اول اینکه آیا بخش‌های خدمات و صنعت کشور نتوانسته‌اند زنان را به مشارکت بطلبند و فضا و بستر را برای اشتغال زنان مهیا کنند؟ و دوم اینکه، زنان نتوانسته‌اند نیازهای شغلی این بخش‌ها را پاسخگو باشند؟

وی یادآورد شد: ما نتوانسته‌ایم توانمندی‌های زنان را تا آن حد بالا ببریم که بتوانند پاسخگوی اشتغال در بخش‌های مذکور باشند و از طرف دیگر نیز این بخش‌ها نتوانسته‌اند شرایطی را فراهم کنند که زنان بتوانند برای اشتغال به سمت آنان گرایش پیدا کنند.