کدخبر: ۱۱۸۶۸۴ لینک کوتاه

اقتصادنیوز بررسی کرد:

چگونه درآمد دولت از ۱۲۰ به ۲۴ میلیارد دلار رسید؟

سخنگوی دولت گفته زمانی کشور با ۱۲۰ میلیارد دلار اداره می‌شد و اکنون این رقم به ۲۴ میلیارد دلار رسیده است. این موضوع چگونه اتفاق افتاده و تبعات آن برای اقتصاد چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز، سخنگوی دولت از کاهش درآمدهای دولتی خبر داده و گفته زمانی کشور با درآمد 120 میلیارد دلاری و نفت بشکه‌ای 108 دلاری اداره می‌شد اما اکنون دولت در شرایط سختی قرار دارد. قیمت نفت کاهش یافته و به بشکه‌ای 50 دلار رسیده و امروز منابع ما به 24 میلیارد دلار رسیده است.

وی تاکید کرده که در این شرایط دولت در مضیقه و سختی است و از مردم می‌خواهد با درک شرایط به آن کمک کنند تا بتواند اوضاع را به سمت بهبود و تقویت وضعیت زندگی آنها پیش ببرد.

این بخشی از اظهارات محمدباقر نوبخت در برنامه تلویزیونی سه‌شنبه شب اخیر است. اظهاراتی که نشان می‌دهد درآمدهای دولتی به میزان زیادی کاهش یافته است. اما منظور نوبخت از نصف شدن قیمت نفت و رسیدن درآمد 120 به 24 میلیارد دلار چیست؟ نوبخت گفته با نفت 108 دلاری درآمد دولت 120 میلیارد دلار بوده است. حال قیمت نفت نصف شده و انتظار می‌رود در بدترین حالت درآمد دولت 60 میلیارد دلار باشد. اما نوبخت گفته کشور را با 24 میلیارد دلار اداره می‌کنند.

مرتضی عمادزاده، عضو هیات علمی سازمان مدیریت صنعتی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در تشریح این اظهارات نوبخت گفت: منظور این نیست که درآمدهای نفتی ما از محل افت قیمت نفت به 24 میلیارد دلار رسیده باشد، بلکه این به آن معناست که این مبلغ از درآمدهای کشور وصول می‌شود. به گفته عمادزاده زمانی قیمت فروش نفت 108 دلار بوده و الان به 60 دلار رسیده است. یعنی درآمدها نصف شده اما کل مشکل ما به این محدود نمی‌شود. مشکل این است که درآمد نفتی که می‌فروشیم وصول نمی‌شود. به عبارتی مشکل ما دسترسی نداشتن به منابع درآمدی است و همین مساله کار را برای دولت سخت کرده است.

این استاد دانشگاه مدیریت صنعتی در تشریح اظهارات نوبخت گفت: منظور ایشان از درآمد 24 میلیارد دلاری این بود که منهای هزینه‌های اضافه‌ای مانند یارانه‌ها که به دولت تحمیل شده و مخارجی که روی دست دولت مانده است، دولت کشور را با این پول دارد اداره می‌کند. 24 میلیارد دلاری که با آن هم هزینه‌هایی مانند امور جاری و حقوق کارمندان دولت یا طرح‌های عمرانی را تامین می‌کنند.

عمادزاده تصریح کرد: حقیقت این است که این شرایط کار را به شدت برای دولت سخت کرده است. اما دولت نباید و نمی‌تواند همه مشکلات موجود را بیان کند و تنها اعلام می‌کند که شرایط سختی دارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اما این دشواری خود را در اقتصاد کشور به خوبی بروز می‌دهد. مشکلاتی مانند پرداخت نکردن بدهی پیمانکاران، پرداخت نکردن اعتبار برای طرح‌های عمرانی و ناتمام ماندن طرح‌های بالای 80 درصد، نداشتن واردات قطعات و لوازم مورد نیاز برای تولید و فعالیت برخی از واحدهای صنعتی، تعطیلی و نیمه تعطیل شدن واحدهای مختلف تنها بخشی از مشکلاتی است که در کشور وجود دارد.

وی به افزایش قیمت حامل‌های انرژی اشاره کرد و گفت: اکنون قیمت بنزین افزایش یافته و از این محل دولت توانسته بودجه چهار هزار میلیارد تومانی کسب کند و پیشنهاد افزایش قیمت دیگر حامل‌ها هم مطرح شده است. شاید از این طریق بخشی از مشکلات اقتصادی دولت حل شود.