کدخبر: ۱۲۰۵۳۷ لینک کوتاه

حسن سبحانی

در صحت آمار رسمی تردیدی ندارم

.

مرکز پژوهش‌های مجلس، رشد اقتصادی در 9 ماهه سال گذشته را دو درصد اعلام کرده است. در صورتی که بانک مرکزی در گزارش مقدماتی خود برای شاخص رشد اقتصادی در سال 1393 نرخ سه درصدی را اعلام کرده بود. در اینکه تفاوت در چیست و این یک درصد تفاوت از کجا می‌آید بحث‌های متفاوتی مطرح است اما به نظر استدلال مراجع ذی‌صلاح برای اعلام شاخص‌های اقتصادی مطمئن‌تر است.

از نظر من و بدون تردید مرکز آمار ایران مرجع تولید آمار و انتشار شاخص‌های متعدد اقتصادی است و پس از آن آمارهای بانک مرکزی قابل اعتماد است. این موضوع هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ مبانی علمی توجیه فنی و مطلوبی دارد. استثنایی که در این مورد می‌توان به آن اشاره کرد برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدتی است که گاهی مرجع دیگری از جمله بانک مرکزی یا هر نهاد دیگری را موظف به تولید و انتشار آمار می‌کند و این رسالت مرکز آمار ایران به آن نهاد تفویض می‌شود.

مورد دیگری که از اهمیت برخوردار است اعتماد به بدنه کارشناسی و مرجع آمارهاست که مرکز آمار ایران در این خصوص دخیل است. برای سیاست‌گذاری بهترین راه اعتماد به آمارهای تولیدی مرجع آماری کشور است. اصالت آمارها و بدنه کارشناسی در مرکز آمار ایران از عمق بیشتری برخوردار است و یکی از دلایل اعتماد سیاست‌گذار به مرکز آمار ایران همین دو مورد است. یکی اصالت مرکز آمار و دیگری بدنه کارشناسی این سازمان.

من در صحت آمارهای رسمی تردیدی به خودم راه نمی‌دهم. بنابراین گزارش مقدماتی بانک مرکزی در خصوص اعلام نرخ رشد حدود سه درصد را صحیح‌تر می‌دانم.