کدخبر: ۱۲۳۳۳۱ لینک کوتاه

رویترز: مخالفان توافق، کار سختی برای غلبه بر حق وتوی اوباما در پیش دارند

خبرگزاری رویترز نوشته است: حامیان توافق بیش از پیش اطمینان یافته‌اند که حق وتوی اوباما برای اجرایی کردن توافق، محفوظ می‌ماند.

 با نزدیک شدن به موعد تعطیلات تابستانی کنگره آمریکا، خبرگزاری رویترز در گزارشی با موضوع کش مکش بر سر تصویب توافق هسته‌ای با ایران در کنگره، نوشته است که حامیان این توافق، به صورت فزاینده‌ای به محفوظ ماندن حق رئیس‌جمهور آمریکا برای وتوی مخالفت‌ها با توافق اعتماد پیدا کرده‌اند.

ایران و گروه موسوم به 1+5 ماه گذشته به توافقی دست یافتند که برای اجرایی شدن باید در مراجع قانونگذاری و نظارتی ایران و آمریکا به تصویب برسد. کنگره آمریکا که بر اساس یکی از مصوباتش، 60 روز برای بررسی توافق زمان در نظر گرفته، در طول سه هفته گذشته جلسات متعددی از جمله در کمیته روابط خارجی و نیروهای مسلح برگزار کرده و به سوال از وزرای ارشد کابینه این کشور پرداخته است.

کنگره پس از این دو دو ماهه باید نظر خود را در مورد توافق اعلام کند. اگر نهایتا توافق با رأی منفی مواجه شود، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا این اختیار را خواهد داشت تا این مخالفت را وتو کند. پس از نوبت مخالفان خواهد بود که برای بی‌اعتبار کردن وتو، باید دو سوم اعضای کنگره را با خود همراه کنند. جمهوری‌خواهان که مخالفت خود را با مهمترین دستاورد سیاست خارجی اوبامای دموکرات اعلام کرده‌اند، برای سلب حق وتو از وی، باید نظر دستکم 44 نفر از هم‌حزبی‌های رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان و همچنین 13 تن از دموکرات‌های سنا را جلب کنند.

با وجود لابی گسترده‌ای که از سوی گروه‌های حامی اسرائیل و جمهوری‌خواهان در کنگره به راه افتاده، دستکم تاکنون هیچ‌یک از دموکرات‌ها رسما با توافق اعلام مخالفت نکرده است.

رویترز در این باره نوشته است: «تا این هفته که مجلس نمایندگان وارد تعطیلات تابستانی شد، هیچ‌یک از دموکرات‌های این مجلس رسما به مخالفت با توافق نپرداختند و در مقابل تعدادی از شخصیت‌های محوری از جمله نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات، قویا از توافق حمایت کردند.»

پلوسی گفته است که اطمینان دارد حتی اگر جمهوری‌خواهان آنطور که انتظار می‌رود به دلیل داشتن اکثریت در مجلسین، در مرحله اول با توافق مخالفت کنند، دموکرات‌ها از اوباما حمایت کرده و اجازه نمی‌دهند که حق وتو از وی گرفته شود.

وی در این باره به خبرنگاران گفته است: «تعداد بیشتر و بیشتری از آن‌ها (دموکرات‌های مجلس نمایندگان) به من اطمینان داده‌‌اند که برای حفظ حق وتو، همکاری می‌کنند.»

به نوشته رویترز، مخالفان توافق امیدوار بودند که تعدادی از دموکرات‌های متنفذ پیش از تعطیلات تابستانی با توافق اعلام مخالفت کنند، «اما با وجود برخی بدبینی‌ها، همان اندک دموکرات‌هایی هم که علنا مخالفت‌هایی کرده‌اند، جزو کسانی نیستند که در این مسئله با نفوذ به شمار آیند.»

یکی از دستیاران دموکرات‌های کنگره در این مورد گفته است: «این نشاندهنده قدرت نفوذناپذیری ما در آنجاست.»

در سنا نیز وضعیت چندان تفاوتی با مجلس نمایندگان ندارد و در حالی که سناتورها پایان این هفته راهی تعطیلات تابستانی می‌شوند، هنوز هیچ‌یک از آن‌ها رسما اعلام مخالفت نکرده، هرچند برخی می‌گویند هنوز تصمیمی در این رابطه اتخاذ نکرده‌اند.

سناتورها و نمایندگان آمریکایی بعد از تعطیلات یک ماهه، روز 17 سپتامبر (26 شهریور) برای اعلام نظر خود در مورد توافق زمان دارند.

در حال حاضر فشار اصلی بر نمایندگان دموکرات یهودی کنگره است. از جمله این افراد، چاک شامر سناتور دموکرات است که می‌گوید هنوز تصمیم خود را نگرفته است. الیوت انگل عضو یهودی و دموکرات مجلس نمایندگان هم در این مورد به رویترز گفته است: «فشار زیادی برای حمایت از رئیس‌جمهور، بر دموکرات‌ها خواهد بود.»

وی که روز چهارشنبه در کاخ سفید با اوباما و روز پنج‌شنبه در کنگره با ران درمر سفیر اسرائیل دیدار کرده، با بیان اینکه غلبه بر حق وتوی رئیس‌جمهور «بسیار دشوار» خواهد بود، در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است که او به توافق رأی منفی بدهد، گفته است: «در حال بررسی این گزینه هستم.»

منبع: فارس