کدخبر: ۱۲۳۵۸۲ لینک کوتاه

هاشمی در گفت‌وگو با المانیتور:

عملکرد آمریکایی‌ها در مذاکرات نسبتاً خوب بود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با پایگاه خبری المانیتور گفت: عملکرد آمریکایی‌ها در خلال مذاکرات هسته‌ای نسبتاً خوب بوده است.

آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با پایگاه خبری المانیتور به روابط ایران با آمریکا و عربستان سعودی پرداخته است.

هاشمی به دورنمای همکاری‌های سیاسی میان ایران و ایالات‌متحده پرداخته و گفت: «مسیر موجود در پیش پای ایران و آمریکا به همواری مسیر موجود در پیش پای دیگر کشورهای غربی نیست زیرا از پیش از انقلاب تاکنون، همیشه این تصویر در ایران وجود داشته که آمریکا پشت هر مانع‌تراشی علیه کشور است. بهرحال بنظر می‌رسد که آمریکایی‌ها می خواهند یک‌طور از گذشته فاصله بگیرند واین مسئله‌ای است که باید اثبات شود.»

هاشمی در خصوص نمود عملی این «فاصله گرفتن از گذشته» در خلال مذاکرات هسته‌ای گفته: «با توجه به مسئله هسته‌ای، آمریکایی‌ها تاکنون نسبتاً خوب عمل کرده‌اند. ما می‌بینیم که نمایندگان قوه مجریه آمریکا که از حزب دموکرات هستند، با جمهوری‌خواهان وارد بحث شده‌اند و وزیر خارجه، رئیس‌جمهور و دیگر مقامات آنها موضعشان را خیلی با صراحت بیان می‌کنند. بنظر من همیشه کف خواسته‌ها این بوده که آمریکا باید به گونه‌ای گذشته خود را اصلاح کند و گذشته خود را از اذهان ایرانیان پاک کند. برخی از سیاست‌های مثبت آمریکا برای حل موضوع هسته‌ای شاید تاکنون موثر بوده باشد و اگر آنها بهمین ترتیب ادامه بدهند و به نتایج مثبت برسیم، (آمریکایی‌ها) به این (پاک کردن اذهان ایرانیان از گذشته خود) نزدیک‌تر می شوند.»

ذاتاً با عربستان مسئله‌ای نداریم
هاشمی همچنین می‌گوید: «ما ذاتاً با عربستان سعودی و یا دیگر کشورهای عربی مسئله‌ای نداریم زیرا آنها کشورهای اسلامی هستند و همکاری با آنها در قانون اساسی ما یک اولویت است. هرچند آنها در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، از صدام حمایت کردند، اختلافات ما به محض اینکه آنها به سیاست تنش‌زدایی پس از جنگ ایران پاسخ دادند و برای همکاری پاپیش گذاشتند، حل شد. کشتار (حجاج ایرانی) در مکه یکی از اختلافات بود و بخاطر اینکه ماهیت موضوع (روابط ما) بگونه‌ای نیست که اختلافی در میان باشد، به دستور امام (خمینی قدس‌سره) حل شد.»

خبرنگار المانیتور به رابطه این روزهای تهران-ریاض اشاره می‌کند و می‌پرسد «الان مشکل کجاست؟ تنش‌ها از کجا نشأت می گیرد.»

آیت‌الله رفسنجانی می‌گوید: «رخدادهای اخیر منطقه - منظورم اتفاقات سوریه، عراق، یمن و بحرین است - از جمله مواردی که فاصله ایجاد کرده است. البته اگر دولت ایران تصمیم بگیرد که کار کند، چیز سختی وجود نخواهد داشت و شرایط مثل گذشته خواهد بود. می‌توان با یک حرکت سریع و به خاطر جهان اسلام، شرایط را عادی کرد. بهرحال باید ببنیم شرایط به کدام سو می‌رود که این خیلی مهم است.»

رهبران جدید عربستان برای حج از من دعوت نکردند
خبرنگار المانیتور در خصوص دعوت از هاشمی برای شرکت در مراسم حج می‌پرسد که وی پاسخ می‌دهد: «تا آخر عمرش، ملک عبدالله دو یا سه بار فشار آورد که من در ماه رمضان برای حج آنجا (عربستان) باشم.»

خبرنگار می‌پرسد که آیا شاه جدید سعودی‌ها یعنی ملک سلمان تاکنون از هاشمی رفسجانی برای به جای آوردن مناسک حج، دعوت مشابهی کرده یا خیر؟

رئیس مجمع تشخیص مصلح نظام پاسخ می‌دهد: «این گروه جدید که به قدرت رسیده، هیچ درخواستی از من نداشته است. طبیعی است که آنها از من دعوت نکرده‌اند زیرا شرایط موجود به گونه‌ای نیست که بتوانم قبول کنم و به عربستان بروم.»

آخرین سوال المانیتور در خصوص آخرین رخداد چشمگیر تاریخ تحولات سیاسی ایران یعنی توافق هسته‌ای و نظر آیت‌الله در خصوص مخالفان داخلی برجام و نقد مخالفان در خصوص «عقب‌نشینی» خطاب کردن توافق وین است.

مخالفان توافق در اشتباه هستند
رئیس دولت‌های پنجم و ششم جمهوری اسلامی ایران در پاسخ می‌گوید: «من فکر می‌کنم آنهایی که مخالفت ابراز می‌کنند، در اشتباه هستند. هیچ عقب نشینی‌ای در کار نبود. ما موضع خود را حفظ کردیم و همه نیازهای زیرساختی هسته‌ای ما حفظ شده است. علاوه بر این، تحقیق و توسعه با جدیت پیگیری می‌شود که این برای ما خیلی مهم است. حتی اگر (محدودیت‌های منشعب از توافق) وجود نداشت، باز هم ما برای تحقیق به زمان نیاز داشتیم زیرا تجهیزات غنی‌سازی فعلی ما ابتدایی‌اند و نمی‌توانند نیازهای (صنعتی) ما را برآورده کنند. (بر اساس توافق) ما خواهیم توانست (سانتریفیوژهای) آی‌آر-6 و یا آی‌آر7 را توسعه دهیم، این سانتریفیوژها بازده 10 تا 15 برابری بیشتر دارند و به مواد خام فراوانی نیاز دارند. اگر ما بخواهیم چهار یا پنج نیروگاه راه‌اندازی کنیم و خودمان سوخت آنها را تأمین کنیم، به یک (توان) تولید سوخت قوی نیازمندایم.»

منبع: فارس