کدخبر: ۱۲۹۱۹۹ لینک کوتاه

ظریف: با ۱+۵ توافق سری نداشتیم/ با آژانس سند محرمانه امضا کرده‌ایم

وزیر امورخارجه کشورمان با بیان این که هیچ توافق سری میان ایران و ۱+۵ وجود ندارد، گفت : اما ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس پروتکل الحاقی یک «سند محرمانه» داریم که نه ما و نه آژانس نباید آن را اعلام کنیم.

در جریان دیدار هیاتی رسانه ای متشکل از سردبیران و مدیران مسوول روزنامه هایی از هفت کشور عربی اردن، سوریه، عراق، عمان، کویت، لبنان و مصر، با وزیر امور خارجه کشورمان، مهمترین دغدغه های نمایندگان این رسانه ها در قالب پرسش هایی مطرح و با پاسخ های صریح وزیر امور خارجه کشورمان همراه شد که شامل موارد زیراست :

*سردبیر روزنامه الدیار اردن ـ محمد سلامه: ایران از عرب ها چه می خواهد؟

وزیر امورخارجه: ما هیچ چیز از جهان عرب جز دوستی نمی خواهیم. دوستان عرب ما فراموش نکنند که 8 سال صدام حسین را علیه ایران تسلیح کردند و ما پس از آنکه صدام رفت هیچ چیز از دوستان عرب­مان نخواستیم. ما تا امروز ظلمی به اعراب نکردیم ولی مورد ظلم واقع شدیم. دوستان عرب ما به کمپ دیوید رفته و آمریکا را تشویق کردند با ایران به توافق نرسد و این درحالی بود که ما حاضر نشدیم راجع به مسائل منطقه با آمریکا صحبت کنیم. ما معتقدیم آینده ما به هم گره خورده است.

دوستان عرب ما چه این را درک کرده و چه درک نکنند، ایران برای امنیت و ثبات و پیشرفت منطقه ای در کنارشان ایستاده است اما بدون همکاری همه، نتیجه این امر کامل نخواهد بود. اگر ما برای گفتگوی جدی تلاش کنیم و پیش داوری ها را کنار بگذاریم می توانیم به این واقعیت برسیم که اگر ایران بتواند با کشورهای غربی که مشترکات کمی با آنها دارد به نتیجه برسد، حتما با برادران عرب خود هم به نتیجه خواهد رسید.

*سردبیر روزنامه الزوراء عراق ـ مؤید اللامی (ضمن تشکر از موضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران در خصوص عراق) با تأکید بر اینکه «اگر ایران نبود بغداد سقوط می کرد»: آیا توافقی سری میان ایران و غرب برای منطقه در پی توافق هسته ای بعمل آمده است؟

وزیر امورخارجه: متأسفانه تلاش می شود واقعیت ها وارونه جلوه داده شود اما مهم این است که همه دوستان ما در منطقه بدانند خطر داعش برای ما یک خطر عمومی است. ما خطر داعش برای عربستان را متفاوت از خطر داعش برای سوریه و عراق نمی بینیم. امیدواریم دوستان ما در منطقه درک کنند همانطور که به کمک بغداد رفتیم، همانطور امنیت همه کشورهای منطقه برای ما مهم است چون معتقدیم در یک منطقه نا امن هیچ کس در امنیت نیست.

علیرغم آنکه آمریکایی ها دوست داشتند با ما بر سر منطقه توافق کنند ولی ما هیچ توافقی در منطقه با آمریکایی ها نداریم. بسیاری معتقدند ما برای اینکه موضوع هسته ای را حل کنیم از منطقه برای آمریکا هزینه کردیم ولی اینطور نبوده است. ما به آن ها گفتیم گفتگوهایمان در منطقه را با دوستانمان در منطقه انجام می دهیم.

هیچ توافق سری میان ما و 1+5 وجود ندارد. ما برنامه هسته ای مان را به آژانس ارائه می کنیم. این برنامه تا یک افق 15 ساله را شامل می شود که در نهایت ما را به غنی سازی صنعتی برای تولید سوخت می رساند. سند ما با آژانس بر اساس پروتکل الحاقی یک سند محرمانه است. نه ما و نه آژانس نباید آن را اعلام کنیم.

* سردبیر روزنامه الثوره سوریه ـ علی قاسم: توافق هسته ای و تحولات پس از آن به همراه به هم خوردن معادلات منطقه و اخیرا ورود مستقیم روسیه در سوریه، تا چه میزان به شکل مثبت بر سیاست خارجی ایران برای اقدام و طرح ابتکاری در سوریه تأثیرگذار است؟

وزیر امورخارجه: توافق هسته ای به نفع همه کشورهای منطقه است. ضمن آنکه در خصوص سوریه، اعتقاد داریم که همه دنیا باید برای مبارزه با داعش همکاری و هماهنگی داشته باشند. البته ما تأکید داریم که راه حل در یمن و سوریه و سایر کشورها تنها می تواند راه حل سیاسی باشد. کشورهای منطقه و خارج آن باید به راه حل سیاسی در این کشورها کمک کنند نه اینکه برای آنها شرط و شروط تعیین کرده و بخواهند خواسته های خود را تحمیل کنند.

اعضای این هیأت ضمن حضور در ایران به میزبانی روزنامه «الوفاق»، با برخی مسؤولان و مقامات کشورمان دیدار کردند.

منبع: ایرنا