کدخبر: ۱۲۹۸۱۲ لینک کوتاه

تحلیل رئیس اتاق بازرگانی تهران از نرخ رشد اقتصادی ۹۴/چگونه پیش‌بینی‌ها محقق نشد؟

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران پیش‌بینی کرد، نرخ رشد اقتصادی برای سال ۱۳۹۴ بین صفر تا یک درصد است.

مسعود خوانساری با اشاره به وضعیت رکودی کشور اظهار کرد: سال 1391 ما با یک تورم 40 درصدی و نرخ رشد اقتصادی منفی 6.8 درصد روبه‌رو بوده‌ایم و در سال 1392 نیز نرخ رشد اقتصادی منفی بود.

وی با بیان این‌که البته خوشبختانه در سال 1393 نرخ رشد اقتصادی سه درصد شد، افزود: با توجه به رشد منفی سال‌های قبل و نرخ رشد سه درصدی سال 1393، همه امیدوار بودند که سال 1394 سال بسیار خوبی باشد. به خصوص در اوایل سال 1394 با توجه به مذاکراتی که با گروه 1 + 5 صورت گرفت، همه انتظار داشتند که سال 1394 سال خوبی باشد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران عنوان کرد: متاسفانه در اواخر سال 1393 با کاهش قیمت نفت و به یک‌باره نصف شدن قیمت آن، پیش‌بینی‌ها تبدیل به ناامیدی شد، چون همان‌طور که می‌دانید، بخش عمده‌ای از بودجه وابسته به نفت است.

خوانساری توضیخ داد: ما سالانه 100 میلیارد دلار از نفت درآمد داشتیم که یک مرتبه 25 میلیارد دلار شد. به عبارتی، هم تولید نفت نصف شد و هم درآمد کاهش یافت که این مساله باعث شد که پیش‌بینی‌ها کلا دچار مشکل شود.

وی با بیان اینکه برای سال 1394 پیش‌بینی ما بین صفر تا یک درصد نرخ رشد اقتصادی است، گفت: من فکر می‌کنم با توجه به آمارهای شش ماهه اول امسال، نرخ رشد اقتصادی در خوشبینانه‌ترین حالت بین صفر تا یک درصد باشد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران یادآور شد: در پنج ماهه اول امسال هم واردات حدود 20 درصد کاهش داشت و هم صادرات حدود 16 درصد کاهش یافت و تولید و فروش نیز با کاهش روبه‌رو بوده است.

خوانساری خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که 12 درصد فروش کالاها کاهش یافته است، این موضوع نشان می‌دهد که تقاضا به شدت با افت روبه‌رو بوده است، به عبارتی، ممکن است تولید وجود داشته باشد، اما مشکل الان در جهت تقاضا است.»

منبع: خبر آنلاین