کدخبر: ۱۳۴۱۹۸ لینک کوتاه

عراقچی: توافق هسته‌ای به معنای پایان خصومت‌های آمریکا نیست

مسئول اجرای برجام و معاون وزیر امور خارجه ایران معتقد است مذاکرات هسته ای و توافق برجام به معنای پایان خصومت های آمریکا ضد ایران نیست و مصوبه تحریمی اخیر ضد برنامه موشکی ایران نیز نشانه این خصومت‌ها است.

سيد عباس عراقچي شب گذشته در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما با اشاره به دستور رئيس جمهور به وزير دفاع درباره ضرورت توجه به توسعه توان موشکي در برابر اقدامات مداخله جويانه آمريکا افزود: کسي نبايد توقع داشته باشد که دشمني آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران پايان پذيرد چرا که تا وقتي که جمهوري اسلامي ايران هست و در برابر سياست هاي آمريکا در منطقه ايستادگي مي کند و اهداف انقلاب اسلامي نيز ادامه دارد، سياستهاي خصمانه آنان نيز ادامه خواهد داشت.

معاون وزير امور خارجه گفت: نامه آقاي روحاني به سردار دهقان به اين معناست که موضوع موشکي ايران قابل مصالحه و مذاکره نيست.

عراقچي ادامه داد: ميان بحث برجام و آزمايش موشکي تفاوت آشکاري وجود دارد و به هيچ وجه آزمايش موشکي نقض برجام نيست.

وي تأکيد کرد: کساني که تصور مي کنند برجام به معناي پايان خصومت هاي آمريکا عليه ايران و يا کاهش آن است در اشتباهند. ما از ابتدا نيز دنبال چنين هدفي نبوديم، اکنون نيز چنين هدفي نداريم و محقق هم نخواهد شد.

عراقچي گفت: تنها در موضوع هسته اي با استفاده از اقدامات چند جانبه با چين، روسيه، اروپا ، سازمان ملل و آمريکا اين مسئله را مديريت مي کنيم و ربطي به پايان دشمني هاي آمريکا ندارد.

وي با اشاره به دخالت هاي آمريکا درباره توان موشکي ايران افزود: ما هميشه با اين دشمني ها و مداخله ها مواجه بوديم و ربطي به ماه هاي اخير ندارد.

عراقچي گفت: لابي هاي صهيونيستي و منطقه اي در آمريکا نقش زيادي در اين سياستها دارند و ما نيز نبايد اجازه دهيم که چنين دستور کاري را در آن کشور عليه جمهوري اسلامي ايران تهيه کنند به ويژه اينکه اين لابي ها تلاش زيادي در توقف مذاکرات هسته اي داشتند و اکنون نيز در تلاشند تا در اجراي برجام و انجام موفق آن جلوگيري کنند.

بر اساس این گزارش، رييس جمهور روز گذشته در دستوی به وزیر دفاع از او خواست برنامه توليد انواع موشک‌هاي مورد نياز نيروهاي مسلح با سرعت و جديت بيشتري ادامه يابد.

متن دستور حسن روحاني به حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح به اين شرح است:

بسمه تعالي
سردار سرتيپ پاسدار، جناب آقاي دکتر حسين دهقان
وزير محترم دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح
سلام عليکم

از آنجا که ظاهراً دولت آمريکا در نظر دارد، در ادامه سياست‌هاي خصمانه و دخالت نامشروع و غيرقانوني خود در زمينه حق تقويت قدرت دفاعي جمهوري اسلامي ايران، اقدام به افزودن افراد و مؤسسات جديدي در فهرست تحريم‌هاي ظالمانه قبلي نمايد؛ لازم است در چارچوب سياست‌هاي دفاعي مصوب، برنامه توليد انواع موشک‌هاي مورد نياز نيروهاي مسلح با سرعت و جديت بيشتري ادامه يابد.

همچنين در صورت تکرار اين‌گونه اقدامات غلط و مداخله‌جويانه از سوي آمريکا، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح موظف است با استفاده از کليه امکانات، برنامه‌ريزي جديدي براي گسترش توانمندي‌هاي موشکي کشور، به‌عمل آورد.

بايد تأکيد کنم که توانمندي‌هاي دفاعي جمهوري اسلامي ايران عامل ثبات و امنيت منطقه بوده و نه تنها تهديدي عليه ديگران نيست، بلکه صرفاً براي پاسداري از حاکميت، استقلال و تماميت ارضي کشور و مبارزه با پديده شوم تروريسم و افراط و در جهت منافع مشترک منطقه‌اي و جهاني مي‌باشد.

دولت جمهوري اسلامي ايران در طول مذاکرات هسته‌اي اعلام کرده است که هيچ‌گاه پيرامون قدرت دفاعي مشروع کشور و از جمله برنامه موشکي خود با کسي مذاکره ننموده، و با تأکيد بر حق دفاع مشروع خويش، هيچ محدوديتي را در اين حوزه نخواهد پذيرفت.

روشن است که برنامه موشکي ايران به‌هيچ‌وجه جزئي از برجام نبوده، که مقامات رسمي آمريکايي نيز بر آن اذعان دارند. همان‌طور که بارها اعلام شده است سلاح هسته‌اي جايي در دکترين دفاعي ايران ندارد و لذا توسعه و توليد موشک‌هاي بالستيک ايران که هيچ‌گاه براي قابليت حمل کلاهک‌هاي هسته اي طراحي نشده‌اند، به‌عنوان ابزاري مهم و متعارف براي دفاع از کشور با قدرت و صلابت ادامه خواهد يافت.

حسن روحاني، رئيس جمهور

منبع: صداوسیما