کدخبر: ۱۳۴۸۸۸ لینک کوتاه

لاریجانی:اگر دولت آمریکا مانع طرح‌های کنگره علیه ایران نشود مقابله‌به‌مثل می‌کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران اقدام اخیر آمریکا درباره محدودیت سفر به ایران را مخالف روح برجام دانست و گفت: اگر آن را اصلاح نکنند از طرف ایران مقابله به مثل خواهد شد و در این زمینه تدبیر شده است.

علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس افزود: اخیرا برخی نمایندگان آمریکا طرح های سرهم بندی شده را مطرح کردند که در هر سه طرحی که مطرح کردند نامی جز ایذا نمی توان برآنها گذاشت که قصد آنها تخریب پرونده حل و فصل اتمی است که ایران و 1+5 به ثمر رسانده اند.

وی تاکید کرد: در مورد این چند طرح هم چنانچه دولت آمریکا مانع نشود نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی طرح های مقابل آن را به اجرا درخواهند آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ارائه کنندگان طرح های سخیف بنیه کشور به ویژه در زمینه موشکی و همین طور طرحی در مورد سوابق هسته ای ایران پشیزی نزد ملت ایران محل اعتنا نخواهد بود بلکه ملت ایران را در تقویت بنیه دفاعی کشور مصمم تر می کند و چنانچه این مسیر را دنبال کنند ما چه در زمینه دفاعی و چه در فعالیت هسته ای تجدیدنظر می کنیم.

لاریجانی با بیان این که کنگره آمریکا چه معنایی دارد در مورد سپاه پاسداران و نیروی قدس که چشم و چراغ ملت ایران در تامین امنیت کشور هستند با گستاخی طرح های ناشیانه مطرح می کنند گفت: اگر نیروی قدس در مقابل تروریست ها در منطقه حضور نداشت شما دهها حادثه شبیه پاریس را مشاهده کرده بودید.

وی تاکید کرد: سپاه و نیروی قدس مستحق تحقیر جیره بگیر صهیونیست در کنگره و سنا نیستند بلکه سیا یک نهاد تروریستی است که در ماجرای افغانستان و عراق به کرات با تروریست ها زد و بند داشته است.

وی به حادثه مشکوک سفارت عربستان در تهران نیز اشاره کرد و گفت: البته حمله به سفارت عربستان کار اشتباهی بود و باید وزارت کشور با کسانی که از نظر ایجاد امنیت در آنجا قصور یا تقصیر داشتند، برخورد کند و مجلس نیز موضوع را پیگیری خواهد کرد که ریشه اینگونه رفتارها در کشور از بین برود.

رئیس مجلس یادآور شد: اما اقدامات سعودی موضوع اساسی دیگری است که ریشه های چندین ساله دارد و البته در یکسال اخیر مخصوصا بعد از حملات نظامی به یمن مظلوم ابعاد گسترده ای پیداکرده است. چرا باید دولت سعودی که نماینده مردم سرزمین وحی است از خود چهره یک کشور ماجراجوی بی فکر را نشان دهد که هم به خودش لطمه حیثیتی و اقتصادی وارد می کند و هم به دیگران.

لاریجانی ادامه داد: نظیر اقدام یک سال اخیر در ایجاد عرضه زیاد نفت جهت کاهش قیمت آن که صدها میلیارد دلار به مردم عربستان لطمه وارد کرد و البته خسارت مادی به سایر ملل مسلمان نیز زد.

وی گفت: عربستان این کارها را با این هدف که ملت ایران در توافق هسته ای بهره اقتصادی نبرد در صورتی که سعودی ها باید این معنا را درک کرده باشند که ملت ایران ملت توانمند ، هوشمند و با فرهنگی است و در شرایط سخت تر اهداف انقلاب را به پیش برده است و این گونه اقدامات موزیانه هیچ گاه سد راه ملت نخواهد بود.

رئیس مجلس افزود: اما سخن در این است که اگر این اراده ها و منافع مادی را صرف نجات مردم مظلوم فلسطین می کردید برایتان آبرومندی ایجاد می کرد یا این روش هایی که تا امروز داشته اید؟

لاریجانی ادامه داد: اگر همت خود را صرف همگرایی امت اسلامی و تقویت بنیه اقتصادی کشورهای اسلامی می کردید در مقابل ملل مسلمانان عزتمند بودید. این را مقایسه کنید با وضعیت امروز که چهره ای مساله ساز در بین کشورهای اسلامی پیدا کرده اید تا جایی که سایر دول غیرمسلمان نیز کار شما را تقبیح می کنند و به دنبال میانجیگری هستند.

منبع: ایرنا