کدخبر: ۱۳۵۵۷۱ لینک کوتاه

صالحی و آمانو دیدار کردند

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از ظهر امروز دوشنبه دیدار و گفت و گو کردند.

یوکیا آمانو که بامداد امروز (دوشنبه) در راستای تقویت و توسعه روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران سفر کرده، با علی اکبر صالحی دیدار کرد.

علی اکبر صالحی در نشست خبری مشترک با یوکیا آمانو که پس از گفت و گوی دو طرف انجام شد؛ گفت: در گفت و گوی امروز با آقای آمانو درباره نحوه همکاریها به ویژه درفضای جدید صحبت کردیم و تقریبا نقشه راه را ترسیم کردیم.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: سفر آقای آمانو به تهران معنای بسیاری دارد ؛ با این سفر شاهد گشایش فصل نوینی در همکاریهای بین ایران و آژانس خواهیم بود. می خواهیم فرصت از دست رفته 10 - 12 ساله در رابطه با آژانس را جبران کنیم.

صالحی اظهار داشت:خوشحالیم در زمانی میزبان آقای آمانو هستیم که دیگر موضوعی به نام پرونده ساختگی هسته ای جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و ما وارد فضای جدیدی شده ایم.

وی ادامه داد: در گفت و گوی امروز ما قرار شد که نگاه ما به آینده باشد و هر آنچه در گذشته بوده، پشت سر ما قرار گرفته است.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در 10- 12 سالی که پرونده ساختگی ایجاد کردند، ما فرصت های همکاری فنی با آژانس را از دست دادیم. از اقای آمانو خواستم که با اقداماتی که انجام می دهند این موضوع جبران شود.

وی اضافه کرد: آقای آمانو امروز با رییس جمهوری دیدار خواهد کرد و یک بازدید هم از موزه جواهرات خواهد داشت. به وی گفته ام که تهران شهری فرهنگی است و بیش از صد موزه دارد که همگی دیدنی هستند.

علی اکبر صالحی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت که هفته آینده خبرهای خوبی در مورد مدرن سازی اراک اعلام خواهد شد.

خبرنگاری پرسید: آیا درباره بازسازی و مدرن سازی رآکتور اراک نیز با امانو گفت و گو کردید، که صالحی پاسخ داد: در جلسه امروز صحبت خاصی در این زمینه انجام نشد، ما در ارتباط با نقشه راه که پیش بینی می شود و کلیاتی که باید در آینده به آن توجه داشت، گفت و گو کردیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ان شاالله درآینده نزدیک شاید یک هفته آینده، خبرهای خوبی در مورد مدرن سازی اراک به اطلاع مردم برسانیم که تا چقدر پیشرفت کرده ایم.

وی گقت: مقدمات طراحی هم که انجام داده ایم توسط طرفهای مقابل مورد بازبینی قرار گرفته است که در زمان مناسب اعلام می کنیم.

صالحی تاکید کرد: ما جلوتر از برنامه پیش بینی هستیم ، همه چیز به خوبی پیش می رود و امیدواریم مدرن سازی اراک حتی سریعتر از زمان مقرر محقق شود.

اجرای برجام اولویت آژانس است
 مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم گفت: اجرای برجام اولویت مهم ما است و این جریان تازه آغاز شده و تحولات بعدی منتظر گذشت زمان است.

آمانو روز دوشنبه پس از دیدار و گفت و گو با علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی این مطلب را در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال ایرنا که با شروع برجام چه هماهنگی و همکاری خاصی بین ایران و آژانس انجام می شود، بیان کرد.

وی با تشریح محورهای دیدار خود با صالحی افزود: جلسه موثر و خوبی با معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران داشتم و این افتخار را دارم که بعدازظهر نیز با رییس جمهوری ایران ملاقات داشته باشم.

وی اظهار داشت: در این دیدار توافق کردیم که همکاری های بین ایران و آژانس را بیشتر تقویت کنیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گفت: سفر من به ایران زمانی انجام می شود که اجرای برجام دو روز قبل و پس از تایید آژانس آغاز شد، ایران اقدامات لازم را برای برجام تکمیل کرده است.

آمانو یادآور شد: کارهای بسیار زیادی انجام شده است تا به نقطه ای که اکنون قرار داریم، رسیده ایم و تلاش مستمر و مشابهی نیز در آینده لازم است.

وی تصریح کرد: اجرای پروتکل الحاقی از اقدامات بسیار مهم است تا این شرایط را حفظ کنیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: ایران اکنون به دوره جدیدی وارد شده است و ما متعهدبه ادامه تلاش های غیرجانبدارانه و غیرسیاسی خود در حالت واقعیت هستیم.

آمانو یادآور شد: چنین تلاش هایی نیز از سوی ایران لازم است و از سوی آژانس نیز بالاترین تلاش را انجام خواهیم داد.

خبرنگاری همچنین پرسید: آیا مختومه شدن کامل پرونده هسته ای ایران و نتیجه گسترده تر چقدر زمان می برد و چه زمانی کمک آژانس به ایران برای تکمیل پروژه سوخت و نقل انتقال انجام خواهد شد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ داد: آنچه مهم است تمرکز برای اجرای برجام است در صورت ادامه آرام و مثبت همکاری ها موارد ابهام برطرف می شود.
آمانو در مورد نتیجه گیری گسترده تر گفت: بعد از همکاری های اولیه این موضوع مشخص می شود.

وی اظهار داشت: در مورد همکاری های خاص فنی با در نظر داشتن قطعنامه های شورای امنیت، شاید در برخی موارد نتوانیم همکاری های فنی داشته باشیم اما این موضوع در حال بررسی است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره واکنش رژیم صهیونیستی گفت: در مورد این مساله در اجلاس بعدی آژانس و شورای حکام در ماه سپتامبر گفت و گو می شود.

منبع: ایرنا