کدخبر: ۱۳۵۵۷۸ لینک کوتاه

سعید لیلاز در گفت‌وگو با اقتصادنیوز بررسی کرد:

چرا روحانی به مجمع تشخیص نمی‌رود؟/ آیا حضور رئیس‌جمهور در مجمع نقض قانون اساسی است

قائم‌مقام حزب کارگزاران با برشمردن دلایل حضور نیافتن مرتب حسن روحانی در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام، این اقدام را در راستای ارتقای جایگاه ریاست جمهوری ارزیابی کرد و گفت که رئیس جمهور به عنوان فرد دوم کشور بعد از رهبری نمی تواند به جلسه‌ای برود که خودش رئیس نباشد.

سعید لیلاز در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با بیان اینکه از دولت اصلاحات بحث حضور یا عدم حضور رئیس جمهور در جلسات مجمع مطرح بوده گفت: قانون اساسی می‌گوید که بعد از رهبری، رئیس جمهور شخص دوم کشور است و از این رو نمی‌تواند در جلساتی حضور یابد که خود رئیس آن نیست و اگر چنین اقدامی کند به جایگاهش لطمه وارد می‌شود.

او افزود: این موضوع را در زمان دولت اصلاحات به رئیس جمهور وقت اعلام می‌کردیم اما از آنجایی که رئیس آن دولت فردی نجیب و پاک سیرت است سعی می‌کرد با تعامل‌پذیری در جلسات حضور حداکثری داشته باشد تا در میان اعضای حاکمیت اجماع حداکثری به وجود آید.

لیلاز تصریح کرد: رئیس دولت نهم و دهم اگرچه بنا به نیات دیگری در جلسات حضور نمی‌یافت اما بنده از این عدم حضور دفاع می‌کردم چرا که معتقد هستم رئیس جمهور نباید در جلسه‌ای حضور داشته باشد که خودش رئیس نباشد چون این اقدام بوی نقض قانون اساسی را می‌دهد.

قائم مقام حزب کارگزاران با اشاره به حضور نیافتن روحانی و تحلیل‌هایی که درباره چرایی این رفتار رئیس جمهور صورت می گیرد، گفت: رئیس جمهور نه به دلیل اختلاف با آقای هاشمی و نه غرور از حضور مداوم در این جلسات سرباز زده اما به عنوان یک حقوقدان خوب می‌داند که ساختار مجمع تشخیص مصلحت برای حضور رئیس جمهور نقصی ذاتی دارد. به عنوان مثال او نمی‌تواند در جلسه‌ای حضور یابد که رئیس خود نباشد و در برابر وزرایش بنشیند و به مانند آنها یک حق رای داشته باشد.

لیلاز افزود: در هیچ جای دنیا رئیس جمهور یا نخست‌وزیری را نمی‌یابیم که در جلساتی شرکت کند که خود رئیس آن نباشد اما این ایراد به ساختار مجمع وارد است و بهتر است برای این ترکیب و چیدمان آن فکری شود تا هم جایگاه رئیس‌جمهور خدشه دار نشود و هم اینکه مجمع تشخیص مصلحت به وظایف قانونی خود عمل کند.