کدخبر: ۱۳۵۸۳۷ لینک کوتاه

استقبال بارانی روحانی از شی جین‌پینگ/ مذاکرات خصوصی ۲ رئیس‌جمهور آغاز شد

شی جین پینگ رئیس جمهور چین که شب گذشته در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرده، دقایقی پیش در مجموعه سعدآباد، مورد استقبال رسمی حسن روحانی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز، مراسم استقبال رسمی از شی جین پینگ در حالی در مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد برگزار شد که بارش باران زمستانی، فضای مراسم را تحت‌الشعاع قرار داده بود.

بر اساس این گزارش، بلافاصله پس از پایان مراسم استقبال، مذاکرات خصوصی دو رئیس جمهور آغاز شد و مذاکرات دو جانبه با حضور هیات های عالی رتبه دو کشور نیز پس از مذاکرات خصوصی انجام خواهد شد.

رئیس جمهور چین در این سفر که به دعوت رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران انجام شده است، با رهبر معظم انقلاب و رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو می کند.

گسترش و تعمیق بیش از پیش مناسبات دو جانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین ارتقای سطح همکاری های مشترک در زمینه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان تهران و پکن، از جمله اهداف دیدار رسمی«شی جین پینگ» از جمهوری اسلامی ایران است.

در این سفر علاوه بر مذاکره رئیسان جمهوری و هیات های دو طرف؛ اسناد متعدد همکاری و موافقت نامه هایی در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی، حقوقی و فرهنگی میان دو کشور به امضا خواهد رسید.

این سفر در پاسخ به سفر رسمی سال گذشته رئیس جمهوری اسلامی ایران به چین و پس از حدود 14 سال از سفر رئیس جمهور اسبق چین (جیانگ زمین) به ایران انجام می شود.

بر اساس گزارش ایرنا، رئیس جمهور چین را در این سفر علاوه بر سه معاون نخست وزیر و 6 وزیر، هیات بزرگی از بازرگانان و رسانه های چینی همراهی می کنند.