کدخبر: ۱۳۷۳۰۴ لینک کوتاه

صبح امروز در کاخ سعدآباد صورت گرفت

دیدار سیپراس با جهانگیری/ امضای ۳ یادداشت‌تفاهم میان ایران و یونان

نخست‌وزیر یونان که از روز یکشنبه در ایران به سر می‌برد، صبح امروز در مجموعه سعد آباد تهران مورد استقبال رسمی معاون اول رئیس‌جمهور قرار گرفت و سپس با اسحاق جهانگیری وارد مذاکرات رسمی شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری در دیدار با الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان گفت: ایران و یونان می توانند با اتکاء به فرهنگ و تمدن غنی خود در ساختن تمدن امروز بشری نقش اساسی داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به کاهش حجم مناسبات اقتصادی در سالهای اخیر که در اثر سوء تفاهمات نسبت به فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان به وجود آمد اظهار امیدواری کرد با توجه به فرصت جدید پس از اجرای برجام سطح این مناسبات بیش از پیش گسترش یافته و موجب جبران عقب ماندگی های گذشته شود.

جهانگیری با اشاره به همکاری های گذشته ی دو کشور در خصوص انرژی ابراز امیدواری کرد با برطرف شدن برخی موارد یونان دوباره به جایگاه پیشین خود در این عرصه بازگردد.

وی حضور نخست وزیر یونان در تهران را به معنای وجود اراده ی سیاسی برای توسعه ی روابط و نقطه ی عطفی در مناسبات فی مابین دانست و بر تشکیل بخش خصوصی دو کشور برای تعمیق بیشتر همکاری ها تاکید کرد.

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان نیز ضمن تشکر از استقبال گرم دولت و ملت ایران از اینکه بعنوان نخستین نخست وزیر کشوری اروپایی پس از اجرای برجام از ایران دیدار می کند ابراز خرسندی کرد و گفت: توافق میان ایران و کشورهای 1+5 توافقی مهم بود که چشم انداز بسیار مثبتی فراروی ایران و همه ی کشورهایی که مایلند با ایران همکاری راهبردی داشته باشند ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: ایران کشوری مهم و قدرتمند در منطقه است و ایجاد ثبات در منطقه ی ناامن خاورمیانه تنها با حضور ایران میسر است.

نخست وزیر یونان با تاکید براینکه توسعه ی روابط چه در بخش اقتصادی و چه در بخش سیاسی نیازمند مبنای قوی است تصریح کرد: ایران و یونان از پشتوانه ی فرهنگی و تاریخی برخوردار هستند و مبنایی قوی تر از این برای توسعه ی مناسبات فی مابین وجود ندارد و اهمیت این موضوع ایجاب می کند که دو کشور همکاری های خود را در بخش فرهنگی نیز افزایش دهند.

سیپراس در بخش دیگری از سخنانش بر گسترش همکاری های راهبردی با ایران در دوران پسابرجام را خاطرنشان ساخت و گفت: دو کشور می توانند همکاری های وسیعی در حوزه های انرژی، کشتیرانی، تجارت، جهانگردی و فناوری های جدید داشته باشند و از امکانات موجود به بهترین نحو استفاده کنند.

وی با اشاره به حضور نمایندگان ده ها شرکت یونانی در هیات همراهش برای توسعه ی روابط تجاری گفت: اطمینان می دهیم که یونان بعنوان عضو اتحادیه اروپا و کشوری که در میان سه قاره قرار گرفته نقش سازنده ای برای توسعه ی مناسبات تهران با سایر اعضای اتحادیه ی اروپا ایفا خواهد کرد.

وی با اشاره به برقراری پرواز مستقیم میان دو پایتخت گفت: خوشبختانه فاصله ی بین دو کشور کوتاه شده و امیدواریم این پرواز به صورت روزانه برقرار باشد و موجب آشنایی ملت های دو کشور با یکدیگر شود.

امضای 3 سند و یادداشت تفاهم همکاری میان ایران و یونان
در جریان سفر نخست وزیر یونان به ایران سه سند و یادداشت تفاهم همکاری در مجموعه سعدآباد تهران، در حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور کشورمان و الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان، از سوی مسئولین دو کشور امضا شد.

یادداشت تفاهم مشورت های سیاسی میان وزارتخانه های امور خارجه ایران و یونان، یادداشت تفاهم میان دو دولت درخصوص لغو روادید برای دارندگان گذرنامه های سیاسی و نقشه ی راه توسعه ی همکاری میان دو کشور اسنادی بودند که در این مراسم میان دو کشور به امضا رسیدند.