کدخبر: ۱۴۱۶۴۳ لینک کوتاه

در گفت‌وگو با اقتصادنیوز عنوان شد:

استراتژی ایران در ساخت کشتی/زمان ساخت کشتی در دنیا ۳ سال، در ایران ۱۰ سال

مدیر عامل کشتیرانی استراتژی ایران در ساخت کشتی را تشریح و بیان کرد: اگر دوره ساخت یک کشتی برای شرکت‌های خصوصی به ۱۰ سال برسد، کار توجیه اقتصادی ندارد و کشتی از رده خارج خواهد شد.

محمد سعیدی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز درباره استراتژی ایران برای ساخت کشتی عنوان کرد: اگر هر قرارداد همکاری که با هر شرکتی منعقد می‌شود با رویکرد انتقال فناوری به داخل کشور باشد، بهترین موفقیت صورت می‌گیرد. باید رویکرد این باشد که فناوری به داخل کشور منتقل شود، ضمن اینکه هیچ یک از کشورهای منطقه این پتانسیل را ندارند که ظرفیت انتقال تکنولوژی را با ترکیب با ظرفیت‌های داخلی خود، مورد استفاده قرار دهند.

وی ادامه داد: این جمهوری اسلامی ایران است که در بخش صنایع سنگین و حمل و نقل قابلیت بالایی دارد که بتواند با شرکت‌های خاصی که دارای فناوری روز هستند، همکاری کند. شرکت‌های خارجی به این امر اذعان دارند که این قابلیت در ایران وجود دارد. بنابراین در بخش ساخت کشتی هم باید چنین روندی دنبال شود. ما متاسفانه پیشرفت خوبی در عرصه کشتی‌سازی نداشته‌ایم؛ البته اقداماتی هم در ایزوایکو و صدرا انجام شده که بسیار ارزشمند است؛ اما اکنون در شرایط جدید، سازندگان ایرانی، برای اینکه سفارشات جدید را بگیرند باید با شرکت‌های مهم ساخت کشتی بزرگ دنیا مرتبط شوند تا تکنولوژی روز را به داخل منتقل کنند.

سعیدی اضافه کرد:اکنون بحث مهم در همکاری‌های بین‌المللی، انتقال دانش فنی و فناوری است. البته برای شرکت‌های خصوصی مثل ایران، زمان ساخت هم مهم است. اگر دوره ساخت یک کشتی برای شرکت‌های خصوصی به 10 سال برسد، کار توجیه اقتصادی ندارد و کشتی از رده خارج خواهد شد، بنابراین زمان ساخت بسیار مهم است و البته یک نقطه بحرانی به شمار می‌رود، ضمن اینکه قیمت تمام‌شده و استفاده از فناوری روز دنیا نیز باید در کنار اهمیت زمان ساخت، مدنظر قرار گیرد. در این میان البته سازنده‌های داخلی باید هرچه سریع‌تر با شرایط جدید بعد از برجام سیستم خود را به روز کنند و در سیستم‌های الکترونیکی خود و نیز در بخش موتورهای کشتی که به خصوص کاهش مصرف سوخت را دنبال می‌کند، به‌روزرسانی لازم را صورت دهند تا بتوانند در عرصه رقابت بین‌المللی حضور داشته باشند.

به گفته او، اکنون دیگر دوره‌ای نیست که مصرف‌کنندگان بازار کشتی بخواهند سوبسید به سازنده‌ها بدهند؛ این یارانه را باید دولت بدهد تا شرکت‌های سازنده خود را به روز کنند. بنابراین اگر بخواهند با مسیر قبلی حرکت کنند، حتماً از بازارهای بین‌المللی عقب می‌مانند و کسی هم سفارش جدیدی به آنها نمی‌دهد و بنابراین در یک پروسه زمانی، کل این شرکت از صحنه بین‌المللی حذف می‌شود.

‌ مدیر عامل کشتیرانی در ادامه بیان کرد: به اعتقاد من در مدت زمان کمتر می‌توان این کار را به نتیجه رساند. بیس اصلی و استراکچر ساخت کشتی در ایزوایکو و صدرا وجود دارد و تنها با یک مدیریت، ظرف یک سال و نیم تا دو سال می‌توان سیستم‌های ساخت کشتی در کشور را به روز کرد.

وی همچنین بیان کرد: قطعاً ظرفیت ساخت کشتی در داخل کشور بسیار محدود است و بنابراین برای اینکه بتوانیم در صحنه بین‌المللی رقابت کنیم باید با شرکتی مثل مرسک که اولین در دنیاست، رقابت خود را تعریف کنیم. نمی‌توان منتظر ماند تا یک کشتی سفارش داده‌شده، 10 سال بعد تحویل داده شود. البته ظرفیت شیپ‌یاردهای ایران هم محدود است و برای اینکه ناوگان را سریع‌تر به آستانه رقابت برسانیم، ناچاریم سفارش‌های خارجی داشته باشیم. البته سه کشتی به ایزوایکو سفارش داده‌ایم و امیدواریم آخرین کشتی را در آینده تحویل بگیریم. متاسفانه ساخت این کشتی‌ها، مدت زیادی طول کشید. توصیه ما این است که باید مدیریت درست را اعمال کنند تا این زمان ساخت به حداقل برسد.

سعیدی در پایان متذکر شد: هم‌اکنون یک کشتی بزرگ در دنیا، در طول دو تا سه سال ساخته می‌شود، پس ما نباید این زمان را به پنج تا 10 سال برسانیم.