کدخبر: ۱۴۱۶۶۷ لینک کوتاه

‌متضرر شدن دامداران زنجانی در فروش شیر خام

‌مدیرعامل اتحادیه دامداران استان زنجان گفت: کارخانه‌ها شیرخام را با قیمتی پایین‌تر از قیمت مصوب دولت از تولیدکنندگان خریداری کرده و دامداران را متضرر می‌کنند.

محمود محموداوغلی اظهار کرد: دامداران در هر کیلوگرم شیری که به کارخانه‌ها می‌فروشند، حداقل 200 تومان ضرر می‌کنند، به عبارتی‌ کارخانه‌های استان هر کیلوگرم شیر صنعتی را 1200 تا 1250 تومان و هر کیلوگرم شیر سنتی را 1100 تا 1150 تومان می‌خرند. در حالی که قیمت مصوب دولت 1440 تومان است.

وی ادامه داد: فصل بهار و افزایش زایش گاوهای شیری یکی از عواملی است که به افزایش حجم تولید شیر خام و سر باز زدن کارخانه‌ها از خرید آن دامن می‌زند. در واقع‌ هر چه حجم تولید شیر افزایش می‌یابد، به همان میزان از قیمت آن کاسته می‌شود و تولیدکننده مجبور می‌شود محصول خود را برای جلوگیری از فساد، با قیمت دلخواه کارخانه‌ها و خریداران به فروش برساند.

‌محموداوغلی همچنین افزود: متاسفانه کاهش خرید شیر خام، زمینه کاهش تعداد دام را فراهم می‌کند و به عبارتی‌ راه دیگری برای دامدار باقی نمی‌ماند. به همین‌ خاطر‌ امروزه بیشتر دامداران با مشکلات مالی عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند و بسیاری از آن‌ها مجبور شده‌اند که تا 30 درصد از دام‌هایشان را حذف کنند تا تولیدشان روی دستشان نماند.

‌مدیرعامل اتحادیه دامداران استان زنجان خاطرنشان کرد: بسیاری از دامداران ترجیح می‌دهند که بازاریابی کرده و شیر خام تولیدی خود را به جای کارخانه‌ها به صورت آزاد به فروش برسانند، اما با رغبت چندانی مواجه نمی‌شوند. در واقع‌ امروزه مصرف سرانه لبنیات کاهش چشمگیری یافته و مثل گذشته در سبد غذایی مردم شیر و محصولات آن جایی ندارد.

‌وی تصریح کرد: برخی معتقدند که قیمت شیر و سایر اقلام لبنی بالا است و قدرت خرید آن را ندارند، در حالی که همین افراد ماهیانه رقم زیادی را صرف خرید کالاهای مضری مثل نوشابه‌های گازدار می‌کنند. البته اگر دولت مبلغی یارانه برای خرید شیر در نظر می‌گرفت، حتی دهک‌های پایین نیز می‌توانستند به میزان لازم این محصول ضروری را وارد سبد غذایی خود بکنند و در معرض امراضی مثل پوکی استخوان نباشند. علاوه بر این، دولت موظف است که در خصوص آگاه‌سازی مردم برای مصرف بیشتر لبنیات اهتمام ‌ورزد و در نظر داشته باشد که هیچ‌چیزی به اندازه تبلیغات نمی‌تواند مردم را نسبت به مصرف آن ترغیب کند.

منبع:ایسنا